Kapat

*

Bilimsel Gelişmeler 89 views 0

19 Yıldır Uzayda Olan Cassini’nin Satürn Fotoğrafları!

Tam 19 yıldır uzayda olan Cassini’nin Satürn fotoğrafları paylaşıldı. Görev süresinin sonlarına doğru yaklaşan Cassini gönderdiği fotoğraflarla bizleri şaşırtmaya devam ediyor. NASA, ESA ve ASI’nin ortak çalışması olarak bundan tam 19 yıl önce uzaya fırlatılan emektar uzay aracı Cassini, artık Satürn sistemindeki son aylarını yaşamakta. Toplamda 20 hafta sürecek Satürn görevine 30 Kasın tarihi ile başlayan  Cassini tam 20 kez Satürn yakın geçiş yapması beklenmekte. Cassini bu görevi ile birlikte görevinin sonuna doğru yaklaşıyor.

Cassini’nin Satürn Fotoğrafları

Satürn ve uyduları hakkında bildiğimiz bilgileri artırmamıza yardımcı olan Cassini, hedefine ulaşmış durumda. 20 Haftalık görevinin henüz ilk haftasının 2 Aralık gününde bu fotoğrafları yakaladı. Satürn’ün ilginç altıgen şeklindeki kuzey kutbunu çekmeyi başaran Cassini, Satürn’ün karakteristik özellikleri hakkında da bize bilgiler vermekte.

Cassini Tam 19 Yıldır Uzayda!

15 Ekim 1997 tarihinde Dünyamızdan ayrılan Cassini ayrılışından 7 yıl sonra, 1 Temmuz 2004’te Satürn’e varmayı başardı. Enceladus’taki büyük okyanuslar ve Titan’daki nitrojen gölleri başta olmak üzere birçok inanılmaz keşfe imzasını atan Cassini, daha önce de belirttiğimiz gibi artık son günlerini yaşamakta. Cassini 15 Eylül 2017 tarihinde atmosferin derinliklerinde kaybolacak ve Dünya ile olan ilişkisi de kesilecek.

Mustafa Genç {Mustafa Genç}

Teknoloji ve Siyaset meraklısı. En büyük aşkı mause olan sıradan bir mühendis...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir