Kapat

*

İncelemeler 293 views 1

$5’lık Bilgisayar:Raspberry Pi Zero

Bu ürün sadece 5$ ve neredeyse bir bilgisayarın yapabildiği herşeyi yapaibliyor. Raspberry Pi Zero , Pi firmasının 2015 yılında piyasaya sürdüğü kar amacı gütmeyen mini bilgisayarı. Piyasada mevcut olarak mini bilgisayar üreticileri , parmak bilgisayar üreticileri bulunmakta lakin Pi firmasının bunlardan en büyük ayırt edici özelliği Vakıf olması ve kar amacı gütmeksizin bu ürünleri dünya piyasasına duyurması.

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi Sadece linux(ve türevleri) işletim sistemi kurulabilen, çok düşük bir enerji ile çalışabilen Kredi kartı boyutunda bir mini bilgisayar.Bu ürünü alarak can sıkıcı birçok şeyi 5$’a çözebiliyorsunuz.

Bir Raspberry Pi ile Neler Yapabilirim?

Bir Raspberry Pi ile neler yapabilirsiniz burda size ” Bir raspberry pi ile neler yapılabilir? ” sorusunu maddeler halinde anlatacağız.

– Televizyonunuza bağlayarak veya evde local ağa bağlayarak bir medya sunucusu olarak kullanabilirsiniz. Ki bu özellikte bir makina alsanız yaklaşık 900 tl civarında fiyatlarla karşılaşırsınız. burda ile tek ihtiyacınız Bir adet Raspberry pi zero ve harddisk.

1080p yayınları donmaksızın izleyebilir ve yansıtabilirsiniz.

Ağ yönetim aracı veya ağ kurma aracı olarak kullanabilir üzerinde ağlar kurup yönetebilirsiniz.

Tor router olarak kullanıp Tor ağını şifrelenmiş şekilde evinize yayabilir ve internette gizli gezinme nin kefini çıkarabilirsiniz.

Drone gibi projelerinize beyin olarak kullanabilirsiniz.

– Harddisk bağlantısı ile 7/24 açık kalarak bir torrent verici/indiricisi kuraiblirsiniz.

– Herhangi bir linux tabanlı server dosyası çalıştırarak server olarak kullanabilirsiniz.

– 7/24 açık bir MineCraft sunucusu kurabilirsiniz ( googleda 7/24 açık minecraft sunucusu nasıl kurulur diye arayabilirsiniz )

– Bir Bitcoin maden işine grebilir Raspberry Pi’ınızı Bitcoin miner olarak kullanıp zengin olabilirsiniz.

– Bir Web sunucusu kurup sağlam bir internet bağlantısı ile sitelerinizi çok düşük bir maliyete yayınlayabilirsiniz.

– Televizyon tarayıcım yavaş diyorsanız. Bir web tarayıcısı olarak kullanabilirsiniz.

Raspberry Pi Zero Tanırım Videosu

Youtube’da araştırırsanız Raspberry Pi ile yapılmış binlerce ilginç ve akıllı çözümler sunan projeler olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bir bilgisayar mühendisinin vazgeçilmezleri nden birisi. Kodlama tasarım veya makina alanlarında çalışma yapıyorsanız bu ürünü iyice bir araştırın derim.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

“$5’lık Bilgisayar:Raspberry Pi Zero” üzerine 1 yorum

  1. Mahir Özdin dedi ki:

    4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir