Kapat

*

Mobil 112 views 0

700 Milyon Android’e Casus Yazılım Yüklenmiş!

Güvenlik firmaları 700 Milyondan fazla cihazın içinde casus yazılım olduğunu fark ettiler. Peki bu casus yazılımları kim, niye yükledi? Kısa süre önce tespit edilen bu casus yazılım ilk başlarda birkaç Çinli telefon üreticisinin marifeti gibi gözükse de aslında Çin’de üretilen tüm telefonlarda kullanıldığı ortaya çıktı. Android telefonlara yüklenen bu casus yazılımın, kullanıcı verilerini Çin’deki bir sunucuya gönderdiği tespit edildi.

700 Milyon Android’e Casus Yazılım Yüklenmiş!

Adup isimli casus yazılımın 700 Milyondan fazla Android cihaza yüklendiği tespit edildi. Bu casus yazılımın Çin’de üretilen her telefonda yer aldığı da kısa süre içerisinde anlaşıldı. 700 Milyon Android’e Casus Yazılım Yüklenmesinin Çin’in dünyayı dinleme çabası sonucunda olduğu söyleniyor.

Daha önce bu yönde bir casus yazılım Blu markası telefonlarda bulunmuş, bunun üzerine telefonlar piyasadan toplatılıp yama yayınlanmıştı. Adup ismindeki casus yazılım ise, telefondaki mesajları, arama kayıtlarını, kullanıcı verilerini kayıt ederek, internet bağlantısı bulduğu anda Çin’deki bir sunucuya gönderiyor. Bu skandalın nasıl temizleneceği, 700 Milyon kullanıcıya güncelleme gönderilip gönderilmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Mustafa Genç {Mustafa Genç}

Teknoloji ve Siyaset meraklısı. En büyük aşkı mause olan sıradan bir mühendis...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir