Kapat

*

Bilimsel Gelişmeler 331 views 0

Akıllı Durak Sistemi Türkiye’de

Türkiye’de de kullanılmaya başlanan “Akıllı Durak Sistemi” ile otobüslere artık çok daha kolay binebileceğiz.

İETT tarafından üretilen ve üzerinde bulundurduğu güneş panelleriyle güneş enerjisinden faydalanan yeni nesil akıllı durak, ilk olarak Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet vermeye başladı. Pilot bölge olarak İstanbulluların hizmetine giren proje muhtemelen önümüzdeki günlerde farklı durak ve şehirlerde daha da yaygınlaşacak.

Akıllı Durak Sistemi Türkiye'de

Avrupa’nın en gözde şehirlerinden birisi olan İstanbul, gün geçtikçe farklı projelerin odağı oluyor. Ülkemizin marka değerinin artması, turistlere daha çekici bir ortam hazırlamak ve halkın daha iyi koşullarda yaşaması gibi amaçlarla gerek belediyelerce gerekse farklı kurum ve kuruluşlarca birçok proje yürütülüyor. Bunlardan bir tanesi de İETT tarafından hayata geçirilen “Konsept Akıllı Durak” projesi oldu. İETT, yolcu memnuniyetini artırmak amacıyla projesinin çalışmalarını hızlandırdı. Akıllı Durak, pilot bölge olarak Barbaros Bulvarı üzerindeki Yıldız Teknik Üniversitesi durağında kullanılmaya başlandı.

Akıllı Durak Sistemi Türkiye'de
Birçok önemli yeniliği içinde bulunduran akıllı durak, LCD/LED ekranlı yolcu bilgilendirme alanları, biletmatik cihazı, tüm yolcularla canlı operatör desteğinin sunulduğu her an iletişim imkânı sunulan bas-konuş ünitesi, akülü engelli araçlar için şarj birimleri ve ücretsiz internet hizmeti bunların en göze çarpanı oldu. Ayrıca akıllı duraklar, güneş enerjisi ile çalışan doğa dostu bir sistemi içinde bulunduruyor.

İETT ‘nin hedefi yeni nesil bu akıllı durak sistemini kademeli olarak önce İstanbul’da, daha sonra da Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaygınlaştırmak. Bakalım ilerleyen günlerde biz vatandaşları başka ne tür sürprizler bekliyor.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir