Kapat

*

Bilimsel Gelişmeler 229 views 0

Antartika Ozon Tabakası İyileşiyor!

Yıllardır, Antartika ozon tabakasının erimesi dolayısı ile küresel ısınma felaketi ile karşı karşıya kalan Dünyamız, Bilim adamlarının Antartikada bulununan en büyük ozon tabası deliğinin kendi kendine iyileşme sürecine girdiğini ve deliğin yakın bir süre zarfında tamamen kapanacağını duyurdu.

MIT Universitesi liderliğindeki araştırmacı ekip 2004 yılından bu yana Antartika ozon tabakasındaki deliğin 4 Milyon Metre Kare küçüldüğünü kanıtladı. Bunun Antartika Ozon tabakası nın iyileşmesi yönündeki ” ilk parmak izleri” oalrak nitelendirdi. Bu Perşembe Amerika ve Avrupada bilim adına yayım yapan Science dergisindede yayımlandı.

 

MIT Liderliğindeki araştırmacı grup bulguları şöyle değerlendirdi.

” Biz orda gezegenin kendini iyileştirmesi için bir çalışma yürüttük sadece bir araştırma değildi. Ve şimdi emin olarak söyleyebiliyoruz ki orda yaptığımız çalışmaların iyi yönde geri dönüşü oluyor. “

Ayrıca Antartika Ozon tabakası şuan hızlı bir biçimde kendini iyileştiriyorda olsa yıldan yıla Volkanik patlamaların bu iyileşme sürecini negatif yönde yavaşlattığını ama süreç sonrasında eski hızında devam ettiğini bildirdi. Bilimsel Gelişmeler konusundan her zaman sitemizi takip ederek bizden faydalanabilir. Bir araştırma konusunda yardımımızı isteyebilirsiniz.

Bilimsel Gelişmeleri bizimle takip etmeye devam edin.

İyileşen bir Dünya Görelim!

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir