Kapat

*

Sosyal Yaşam 272 views 0

Balina Kusmuğuyla Zengin Olan Adamlar

Balina kusmuğuyla zengin olan adamlar başlığını okuyunca çok şaşırmış olabilirsiniz ama bu olay gerçek. Umman’lı üç balıkçı buldukları kusmuğun 80 kilosuna yaklaşık 1 milyon Riyal yani 288 bin Dolar teklif edildi. Sahil şehirlerinde oturuyorsanız aklınızda bulunsun, balina kusmuğu altın değerinde. Umman’ın Qurayat bölgesinde Khalid Al Sinani isimli balıkçı ve iki arkadaşı İspermeçet Balinası kusmuğu bulmuşlar.80 KG kadar kusmuk bulan 3 arkadaş, bunun balina kusmuğu olduğunu anlayınca parçalamış ve kurutmuşlar. Şimdi ise satışa çıkarmışlar. Suudi Arabistanlı bir tüccar kusmuğa 1.080.000 Riyal önermiş (288 bin dolar). Açık artırmada olan kusmuğun kaçtan gideceği ise henüz belli değil.

ambergris balina kusmugu

Balina Kusmuğu Neden Değerli ?

Ambergris ismi ile bilinen kusmuk aslında çok değerli. Değerli olmasının nedeni ise parfüm endüstrisindeki yeri. Kokusu kötü olsa da kimyasallarla karıştırılınca uzun süre kalıcı güzel, hoş kokular ortaya çıkıyormuş.

Daha önce de Dünya’nın çeşitli bölgelerinde bu kusmuk sayesinde oldukça iyi paralar kazananlar mevcut. Şans bir gün yüzümüze balina kusmuğu olarak döner mi ? bilmiyoruz ama konuşulan rakamlar dikkat çekici.

Mustafa Genç {Mustafa Genç}

Teknoloji ve Siyaset meraklısı. En büyük aşkı mause olan sıradan bir mühendis...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir