Kapat

*

Mobil 1.223 views 0

Bylock Telefonlar Ucuza Satılıyor

FETÖ üyelerinin kullandığı Bylock telefonlar piyasa fiyatının çok çok altında satılıyor. Telefon alırken mağdur olmamak için ne yapmalıyız? Bylock telefonlar nasıl farkedilir? Yazımızda kısaca bu soruları cevaplayacağız.

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi soruşturmasında örgüt üyelerinin kendi aralarında şifreli haberleşebildiği Bylock telefonlar gün yüzüne çıkmıştı. Bylock telefonlar örgüt üyelerini deşifre etme açısından önemli deliller arasında bulunuyor. Bu yüzden FETÖ mensupları telefonları derhal ellerinden çıkarmak için kullandıkları Bylock telefonları piyasa fiyatının çok daha altına satmaya çalıştıkları ortaya çıktı.

Bylock Telefonlar İnternette Çok Ucuza Satılıyor

Piyasa fiyatı 2 bin lira civarı olan Bylock telefonlar telefonlar 500 – 600 lira gibi komik fiyatlara alıcı bulabiliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Manisa Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Üzen, konu üzerine detaylı araştırma yaptıklarını ve bazı telefonlarda geçmişte Bylock programının kullanıldığını tespit ettiklerini belirtti.

Mağdur Olmamak İçin Ne Yapmalıyız?

Takipçilerimiz için öncelikli tavsiyemiz güvenmedikleri sitelerden alışveriş yapmamaları yönünde. Ayrıca piyasa fiyatının çok çok altında olan telefonlardan uzak durmanız konusunda uyarıyoruz. Yakın zamanda ikinci el bir telefon aldıysanız telefonunuzda Bylock adında uygulamanın olup olmadığını hemen kontrol edin. Şayet varsa emniyete durumu açıklayın yoksa mağdur olabilirsiniz.

Geçmişte Bylock yüklenmiş bir telefonda, uygulama silinse dahi bazı özel yazılımlar sayesinde geçmişe dönük tarama yapılabiliyor. Fakat birçoğumuzda bunu yapabilecek teknik bilgi maalesef bulunmuyor. Daha öncesinde Bylock programının kullanılıp kullanılmadığı da IMEI adreslerinin incelenmesiyle tespit edilebiliyor. Wi-Fi şifrelerinizi paylaşmayın. Örgüt üyeleri sizin IP bilgilerinizi kullanarak kendini aklayabilir. Kullanıcılar kendi bağlantılarının güvenliğinden sorumlu olmasından ötürü kendi hatlarından işlenen tüm suçlardan da sorumlu oluyor.Bu yüzden uyanık olun kendini güvene alın.

Manisa Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Üzen’in İHA’ya yaptığı bilgilendirme:

Furkan Kadir SAZAN {Furkan Kadir SAZAN}

- Bilgisayar Mühendisi - Nam-ı Değer "FKS" - TeknoCops Genel Yayın Yönetmeni - Merdiven Gazetesi Teknoloji ve Sosyal Genel Yayın Yönetmeni - Tasarım ve Grafik Uzmanı - Olduğu Kadar Olmadığı Kader

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir