Kapat

*

Bilgisayar - Tablet 129 views 0

Chromebook Nedir?

Chromebook nedir? Chromebook ne işe yarar? Diğer ürünlerden farkı nedir? Chromebook ne kadar? TeknoCops ‘un rehberler bölümünün yeni konusu Chromebook olacak. 2011 yılında çıkan bu teknolojiyi daha duymadıysanız yazımızda sizleri en iyi şekilde aydınlatıyor olacağız.

Chromebook Nedir?

Chromebook gerçekte bir dizüstü bilgisayara verilen isimdir. Chromebook ilk görüldüğünde dizüstü bilgisayarlara benzetilir. Fiziksel olarak öyle olsa da gerçek maalesef böyle değildir. Apple Mac bilgisayarlar ile Windows PC ler ayırabiliyorsa, Chromebook ’lar da aynı şekilde yeni bir kategori olarak kendine yer buluyor.

2011 yılı Mayıs ayında, Google I/O lansmanında tanıtılan Chromebook ilk defa aynı yılın Haziran ayında satışa sunuldu. Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, LG ve Toshiba gibi birçok önemli firma tarafından üretimleri hızla devam etmektedir.

Donanımsal olarak  PC türünde dizüstü bilgisayarlara benzediğini söylemiştik. Chromebook’ ları diğer bilgisayarlardan ayıran esas özellik işletim sistemleridir. İşletim sistemi seçimini Google Chrome OS yönünde kullanan Chromebook’ lar hatırı sayılır miktarda kullanıcılar tarafından alıcı buluyor.

Intel Chromebook’ lar için özel işlemci üretmiştir. Bu işlemci fansız ve Celeron tipinde bir işlemcidir. Bu sayede 11 saat kesintisiz bir dizüstü bilgisayar kullanımı Chromebook kullanıcılarına sağlanıyor. Chromebook’ lar bulut depolama sistemini kullanır. Yani internet üzerinde depolama yapabilir. Bu sayede kullanıcılar verilerine hızlı ve kolay şekilde ulaşabilir. Chromebook’ lar ile birçok önemli yardımcı yazılımlar ücretsiz olarak sunuluyor.

Chromebook Ne Kadar?

250 – 300 dolardan başlayan fiyatlarla bulunan Chromebook arkasına Google güvencesini alıp emin adımlarla ilerliyor. Yukarıda saydığımız birçok önemli özellikle birlikte rakiplerine nazaran uygun fiyatlara sahip olduğunu görüyoruz.

Özet Olarak Chromebook Nedir?

Özet olarak Chromebook, internete yüksek dozda ihtiyaç duyan.mükemmel derecede hızlı çalışan, Google Chrome işletim sistemi bulunan, fiyat olarak da gayet ucuz bir bilgisayar türü olarak tanımlanabilir. Yıllar geçtikçe bakalım Chromebook ne kadar gelişecek şu an pek çok insanın bilgi sahibi olmadığı bu teknoloji ülkemizde ne zaman popüler olacak. Yazılarımıza yorum yapıp paylaşmayı unutmayın. Merak ettiğiniz konuları bize yazın rehberimizde yayınlayalım.

 

Chromebook nedir

Furkan Kadir SAZAN {Furkan Kadir SAZAN}

- Bilgisayar Mühendisi - Nam-ı Değer "FKS" - TeknoCops Genel Yayın Yönetmeni - Merdiven Gazetesi Teknoloji ve Sosyal Genel Yayın Yönetmeni - Tasarım ve Grafik Uzmanı - Olduğu Kadar Olmadığı Kader

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir