Kapat

*

İnternet - Güvenlik 144 views 0

Cihazlarımızdaki Güvenlik Açıklarını Nasıl Tespit Ederiz?

Nesnesel teknolojilerin gelişmesiyle birlikte giyilebilir teknolojiler başta olmak üzere kapı kilitlerinden otomobillere kadar her alanda interneti kullanmak zorunda kalıyoruz. Peki bu cihazlarımızı nasıl güvende tutarız? Cihazlarımızdaki güvenlik açıklarını nasıl tespit ederiz? Soruların cevapları makalemizde.

Farklı farklı tür cihazların internet kullandığından bahsettik. Gün geçtikçe de ürün yelpazesi çeşitliliğini artıyor. Nesnelerin İnterneti olarak Türkçeye çevirebildiğimiz “Internet of Things” adındaki bu teknoloji adını bize ezberletecek gibi duruyor.

Her gülün bir dikeni var misali Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi birçok riski bünyesinde barındırıyor. Günümüzde oldukça popüler olan siber korsanlık ile internete bağlanan cihazlarınızın hacklenmesiyle birlikte önemli güvenlik ve gizlilik sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Cihazlarımızdaki Güvenlik Açıklarını Nasıl Tespit Ederiz?

IoT geliştiricileri her ne kadar bu konudan şikayetçi olduklarını belirtseler de bu soruna somut bir çözüm bulmuş değiller. Fakat günümüzde olan birçok uygulama ile cihazlarımızda güvenlik açığı olup olmadığını tespit edebiliyoruz. Yani tıpta tedavisi olmayan bir hastalık gibi; sorun tespit edilebiliyor fakat tedavi edilemiyor.

TeknoCops olarak sizlere önerebileceğimiz ücretsiz bir yazılım olan IoT Scanner, internet ağınıza bağlı cihazları tespit ederek, bu cihazların uzaktan etkinleştirilebilecek herhangi bir açığa sahip olup olmadığını tespit ediyor. Ayrıca hizmetin içinde yer alan “Deep Scan” özelliği de daha derin incelemeler yapmaya olanak sağlıyor. Buraya tıklayarak IoT Scanner uygulamasının internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Furkan Kadir SAZAN {Furkan Kadir SAZAN}

- Bilgisayar Mühendisi - Nam-ı Değer "FKS" - TeknoCops Genel Yayın Yönetmeni - Merdiven Gazetesi Teknoloji ve Sosyal Genel Yayın Yönetmeni - Tasarım ve Grafik Uzmanı - Olduğu Kadar Olmadığı Kader

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir