Kapat

*

Rehberler 324 views 1

Çizgi Film ve Masalların Gerçek Sonları

Hepimizin çocukluk yıllarında başucundan eksik etmediği, herbiri birer arkadaşlarımız olan en bilindik çizgi filmlerin ve masalların aslında gerçek sonlarını bilmediğimizin farkında mıydınız?Yıllarca birçoğu mutlu sonlarla biten, iyilerin kazandığı,kötülerin kayvettiği herbiri ayrı kahramanlarla dolu çizgi film ve masalları gelin inceleyelim.

Uyuyan Güzel

uyuyan güzel

Parmağına batan zehirli bir iğne nedeniyle yüz yıllık uykuya hapsolan güzeller güzeli prensesimiz, asıl masala göre yakışıklı ve bir o kadar şafşalı beyaz ata sahip bir prens tarafından öperek uyandırılır. Her zamanki gibi sonsuza kadar mutlu yaşarlar. En azından biz öyle sanıyorduk.Hikayenin orjinali oldukça ürkütücü görünüyor; bir kahin tarafından uyarılmasına rağmen yine de zehirli bir iğne tarafından zehirlenen prenses ya ölüyor ya da bitkisel yaşama giriyor. Sarayda uyku halinde yalnız bırakılan kadın gelen prens tarafından tecavüze uğrar ve hamile kalır. Uyku halinde ikizlerini dünyaya getirir. Bebeklerden biri annesinin parmağındaki zehri emer ve böylece uyuyan güzel iki çocuklu anne olarak uyanır! Prensi de sorarsanız çoktan topuklamış bile!

Hansel and Gretel

Hansel-and-Gretel

Hikayemizin aslında üvey anne ve öz babaları tarafından ormana bırakılan Hansel ve Gretel ormanda derinliklerinde kayboluyorlar. Önlerine çıkan şeker ve çikolata kaplı evin büyüsüne kapılan talihsiz kardeşler cadı tarafından hapsedilir ve tıka basa doyurulurlar. İki kardeşe oldukça yatırım yapan cadı onları fırına sürecekken kendisi fırına atılır ve hikaye mutlu sonla biter. Fakat işin aslı tam öyle değil. Hikaye aslında orta çağda yaşanan açlık, savaş, sefalet günlerinde ailelerin çocuklarını ormana terk etmesi gerçeğini konu almaktadır. Açlık yüzünden ormana hapsedilen çocukların hikayesi zamanla günümüzdeki halini almıştır.

Kırmızı Başlıklı Kız

kirmizi

Kurdun kızı midesine götürmesinden sonra gelişen kurdu boydan boya yarıp kızı kurtarma olayı maalesef yalandır. Aslında masal orada vahşi bir şekilde biter ve kız kurdun kanında vitamin olur.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

pamuk-prenses-ve-yedi-cuceler-masali-turkce-masal-dinle_8175818-00_1920x1080

Bu hikaye pek değiştirilememiş; hikayenin sonunda Kraliçe, Pamuk Prensesin hem karaciğerini hem de akciğerini akşam yemeği menüsünde görmek istiyor. Prenses de bir öpücükle değil Prensin atının sesiyle kendiliğinden uyanıyor.

Fareli Köyün Kavalcısı

pied-piper-of-hamelin-548x214

Farelerin istilasına uğramış köyü bir kavalcı tarafından kurtarılmasını konu alan hikaye oldukça korkunçtur. Köylüler tarafından fareleri temizlemesi için tutulan adam, işini başarıyla tamamladıktan sonra parasını alamayınca kavalının nağmeleriyle köyün çocuklarını büyüleyip bir mağaraya hapseder. Bu durum masalın bilindik versiyonudur. Fakat gerçekte adam köyün çocuklarını çaldığı bir müzikle büyüleyip ve peşinden nehrin sularına kadar götürür. Çocukların hepsi nehirde boğularak ölür. Tek biri hariç. O da bacağı sakat olduğu için diğerlerine yetişemediğinden hayatta kalır.

Durum o ki kimseye güven kalmamış. Bunca sene bizleri neler söyleyip kandırmışlar. Neyse onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine…

Furkan Kadir SAZAN {Furkan Kadir SAZAN}

- Bilgisayar Mühendisi - Nam-ı Değer "FKS" - TeknoCops Genel Yayın Yönetmeni - Merdiven Gazetesi Teknoloji ve Sosyal Genel Yayın Yönetmeni - Tasarım ve Grafik Uzmanı - Olduğu Kadar Olmadığı Kader

“Çizgi Film ve Masalların Gerçek Sonları” üzerine 1 yorum

  1. Furkan Kadir SAZAN dedi ki:

    4.5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir