Kapat

*

Rehberler 198 views 0

Creative Commons ile Bilgiye Ücretsiz Ulaşmak

Günümüzde neredeyse hepimiz bir şekilde sosyal ağlarda kendimize yer buluyoruz. Burada bir şekilde paylaşımlarda bulunuyoruz. Fakat en önemli noktayı göz ardı ediyoruz. Özgünlük… Özellikle Youtube ‘nin çok hassas davrandığı bu nokta, kullanıcıların telif konusunda başını ağrıtıyor. İngiltere ’nin güzelliklerini anlatmak istiyorum. İngiltere ‘ye gitmedim. Kameram yok. Özgün müziğe para veremiyorum. O zaman nasıl özgün video yaparım? Creative Commons Nedir? Dilerseniz yazımızda bu soruları yanıtlayalım.

Creative Commons Nedir?

Creative Commons (cc): Bir grup arkadaş tarafından insanların bilgiye daha özgür ulaşıp bilgiyi daha özgür işlemeleri amacıyla ortaya attığı bir lisans türüdür. Gerek hızlı oluşu gerekse ücretsiz olması bakımından 45’in üzerinde önemli dünya ülkesinin desteğini alan oluşmdur. Özellikle birçok ülkede telif yasalarıyla güvence altına alınan sistem, maalesef ülkemizde gereken ilgi ve önemi göremiyor.

Creative Commons Nasıl Kullanılır?

creative commons

Creative Commons, kullanıcılarına altı temel seçenek sunuyor. En tepeden en aşağıya doğru özgürlük azalıp kısıtlamalar artıyor. Yukarıda tabloda görüldüğü üzere farklı şekillerde farklı lisanslamalar mevcut.

Dört Temel Creative Commons Lisans Logosu

creative commons

Creative Commons İçin Buraya Tıklayarak Resmi Siteyi Ziyaret Edebilirsiniz.

Creative Commons İçin Buraya Tıklayarak Kaynak Araması Yapabilirsiniz.

Furkan Kadir SAZAN {Furkan Kadir SAZAN}

- Bilgisayar Mühendisi - Nam-ı Değer "FKS" - TeknoCops Genel Yayın Yönetmeni - Merdiven Gazetesi Teknoloji ve Sosyal Genel Yayın Yönetmeni - Tasarım ve Grafik Uzmanı - Olduğu Kadar Olmadığı Kader

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir