Kapat

*

Bilimsel Gelişmeler 208 views 0

Devasa Büyüklüğe Sahip Kara Delik Bulundu!

Güneş‘ten tam 17.000.000.000 kat büyük bir karadelik keşfedildi. Sıfırları saymakla uğraştırmadan ben söyleyeyim Güneşin 17 milyar katı!

MASSIVE Survey astronomları tarafından şans eseri devasa büyüklüğe sahip bir kara delik bulundu. NGC 1600 isimli bir gezegenin tam ortasında keşfedilen bu karadelik, Güneş’ten tam 17 milyar kat daha büyük! . Şimdiye kadar keşfedilen en büyük karadelik ise 21 milyar kat büyüklüğündeydi.Yeni keşfedilen karadelik, şimdiye kadar keşfedilen karadelikler listesinde ikinci en büyük karadelik unvanını almış durumda. Bu kara delik 10 milyar kat daha ağır ve daha da farklı olan durum ise, genelde bu denli büyük kara deliklerin kocaman galaksilerde bulunuyor olması. Daha önce de belirtiğimiz gibi bu kara delik, küçük bir alanda keşfedildi.

en büyük Karadelik keşfedildi.

Bu kara deliğin keşfi, Havai ve Şili‘de bulunan Gemini gözlem teleskopları tarafından gerçekleştirildi. Bu kara deliğin neden bu kadar büyük olduğu ise gizemini koruyor. Ancak yapılan tahminlere göre iki galaksinin birbirine çarpması sonucu iki kara deliğin birleşmesinden kaynaklanan bir oluşum olduğu düşünülüyor.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir