Kapat

*

Rehberler 312 views 0

Dokunmatik Ekran Nasıl Çalışıyor ?

Artık hepimizin cebinde bir akıllı telefon var ve tuşları neredeyse tamamen unuttuk her ne kadar 🙂 Apple bu tuşlardan vaz geçmesede artık tuşlara bil hayli uzağız tüm işlerimizi birkaç dokunma ile hallediyoruz. Peki Hiç merak ettiğiniz mi Dokunmatik teknolojisi nasıl çalışıyor? Hergün büyütüyoruz, küçültüyoruz çeşitli oyunlarda ve uygulamalarda multi-touch özelliğini kullanıyoruz ama bu işin sırrı ne.

Kullandığımız telefonların, tabletlerin ve diğer dokunmatik cihazların çok ince dokunuşlarda bile hatta yeni teknolojiler ile tam dokunamadan bile nasıl dokunuşumuzu algıladığını merak edenlerdenseniz, dokuntik ekran teknolojisi size gizemli bile gelebilir. Özellikle benim gibi teknolojinin her adımı ayrıntısını merak eden psikopatlaşmış insanlar... Neyseki ben bir bilgisayar mühendisiyim ve bilmem gerekiyor ama bu makale eminim bir çok kişinin dikkatini çekecektir.

Teknoloji ilerledikçe dokunmatik ekranlar da daha da popülerleşiyor her geçen gün gelişen teknolojiye ayak uydurmakta bir hayli zorlaştı her merak ettiğimizi araştırsak günlerce bilgisayar başından ayrılmamaız gerekir. Dokunmatik ekranlarda, dokunuşlarımızı algılayan üç ana sistem bulunmakta ve infrared teknolojisi diye adlandırdığımız yeni bir dokunamtik teknolojisi de dördüncü sistem olarak piyasaya girmeye hazırlanmakta.

1 – Direnç Sistemi

Cam ekranı kaplamak için iletken ve dirençli metalik levhalar kullanılıyor. Ekran açık iken iki katmandan da akan elektrik akımı, bu iki katmanı birbirinden ayrık tutuyor.Bunun ytanında metalik katmanı koruyan bir adette çizik katman bulunmakta. Kullanıcı ekrana dokunuş yaptığında, bu iki katman birbirine dokunduğumuz noktada temas ediyor. Kontak meydana geldiğinde dokunduğumuz noktadaki elektrik alan da değişiklik meydana geliyor ve kontağın gerçekleştiği noktanın koordinatları, işlemciye gönderiliyor. İşlemci kordinatlarda gelen dokunuşu İşletim sistemine göndererek işletim sisteminin o noktadan gelen uzun kısa vesaire bilgileride kullanarak o dokunuşun ne anlama geldiğini yorumluyor.

2 – Kapasitif Sistem

Cam ekranın üzerinde elektriği şark şeklinde hapseden bir katmandan bulunuyor. Parmak dokunuşu ekrana dokunduğunda, şarjda bekletilen elektrik akımının bir kısmı parmağa iletiliyor. Şarj miktarındaki gerçekleşen azalma, ekranın 4 köşesinde yerleştirilmiş olan elektrik devreler tarafından hesaplanıyor. Ardından dört köşedeki şarjdaki hesaplanan azalma miktarı, işlemcinin parmağın dokunduğu noktanın kordinatlarının hesaplaması için kullanılır. Ardından işlemci bu bilgileri İşletim sistemine yönlendirerek bu dokunuşun ne anlama geldiği yorumlanır.

3 – Yüzeyde Akustik Dalga Sistemi

Cam ekrnaın kenarlarında birer çift güç çevirici barındırılır. Camın iç tarafına da bir güç çeviriciden diğerine yollanan elektrik sinyalini yansıtması için yansıtıcılar koyulur. Parmapınızla ekrana dokunduğunuzda elektrik sinyali uayrılmış hale gelir ve iki çeviriciyi de kullanarak işlemci doğru temas noktasının kordinatlarını hesaplayarak işletim sistmeine gönderir ve işletim sistemi standart prosedürü başlatır.

Yüzey akustik sisteminde kullanılan sistemde metalik levha kullanılmadığı içinekrandan çıkan ışığın tamamının geçişine izin veriyor, bu sistem de daha net görüntü sağlıyor bu yüzden daha mantıklı ve daha verimli çalışıyor. Ekran ışığının 4/3’ünü veren dirençli sistemde ve %90’ını verebilen kapasitif sisteme göre daha da kaliteli görüntü veriyor.

Sanrım dokunmatik sistemlerin artık nasıl çalıştığını biliyoruz birçok merakımızda giderilmiş oldu 🙂 Hepinize okuduğunuz için teşekkür ederiz sayfamızı takipte kalarak daha çok bilgi öğrenebilir ve teknoloji haberlerinden haberdar olabilirsiniz.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir