Kapat

*

Bilimsel Gelişmeler 241 views 0

Dünyanın İlk Kafa Nakli Operasyonunun Nasıl Yapılacak

İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero ve Çinli Dr. Xioping Ren, dünyanın ilk kafa nakli operasyonunun nasıl yapılacağını anlattılar.

Dünyadaki ilk kafa nakli operasyonu için gönüllü olan 30 yaşındaki bilgisayar uzmanı Valeri Spiridonov,gelecek yıl Çin’de yapılacak olan operasyonla yeni vücuduna kavuşacak.

Çok zor ve ciddi bu operasyonu yürütecek iki cerrah Sergio Canavero ve Dr. Xioping Ren,operasyonun nasıl yapılacağını anlattılar.Ünlü beyin cerrahlarıHEAVEN “kafa anastamoz girişimi” ve GEMİNİ “omurilik kordon kaynaşması” yöntemlerini kullanacaklarını belirttiler.

Ünlü cerrahlar,GEMİNİ yöntemini kullanmaktaki amaçlarını da anlattılar.Cerrahlar, bu yöntemi kullanarak,sinirler ve hücrelerdeki hasarı azaltmak ve oksijen yetersizliği sebebiyle beyin ölümünün gerçekleşmesini önlemek istediklerini belirttiler.

Dünyanın İlk Kafa Nakli Operasyonunun Nasıl Yapılacak?

Minumum 30 Dakika…

İnsan beyni  oksijen olmadan en fazla 7 dakika işlevini sürdürebildiği için ameliyat sırasında beden soğutulacak ve hücrelerin ölmesi engellenecek.Canavero, dönere kafatasını eklemek ve gerekli kan akışını sağlamak için en az 30 dakikaya ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

Peki ameliyatta hangi adımlar uygulanacak ?

İlk olarak beyine oksijen sağlanmması için Perphtoran isimli kan arttırıcı ilaç kullanılacak.Sonra  polietilen glikol isimli ilaç yardımıyla kafa, omurilik kordonunun iki ucu kaynaştırılıp donörün vücuduna takılacak.Daha sonra gerekli kaslar ve damarlar dikilecek ve hasta 30 gün komada bekletilecek.

Cerrahlar bu yöntemi, maymum ve fare cesetleri üzerinde test etmeye başladılar.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir