Kapat

*

Teknoloji Haberleri 88 views 0

En Çok Açık Veren İşletim Sistemleri Açıklandı!

2016 yılında en çok açık veren mobil ve masaüstü işletim sistemleri açıklandı. Geçtiğimiz yıl hangi sistemler açık verdi? En güvenilir işletim sistemleri hangileri? Detaylar haberimizde.. En çok açık veren işletim sistemleri açıklandı. Güvenlik açıkları veri kaynağı CVE Details tarafından sunulan sıralamaya göre en çok açık veren masaüstü ve mobil işletim sistemleri belli oldu.

En Çok Açık Veren İşletim Sistemleri Açıklandı !

En fazla açığa sahip mobil işletim sistemleri listesinin başında 523 açık ile Android bulunmakta. En fazla kullanılan mobil işletim sistemlerinden biri olan Android 2016 yılının en çok açık veren mobil işletim sistemi oldu. Android’in en büyük rakibi olan iOS ise 161 açıkla 15. sırada yer aldı. 2015 yılının verilerinde ise iOS 387, Android 128 açığa sahipti. Bu verileri göz önünde bulundurursak iOS ‘un kendini ne derece geliştirdiğini anlayabiliriz.

En fazla açığa sahip masaüstü işletim sistemi ise Debian Linux oldu. Debian Linux 319, Ubuntu Linux 278, Linux Kernel 217, Mac OS X 215, windows 10 172 ve Windows 8.1 154, Windows RT 8.1 139 ve Windows 7 134 açık bulundu.

Peki tüm zamanların en fazla açığa sahip işletim sistemi hangisi? En fazla açığa sahip masaüstü işletim sistemi ise 1679 açık ile MAC OS X.  Bu adrese giderek yıl yıl daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Mustafa Genç {Mustafa Genç}

Teknoloji ve Siyaset meraklısı. En büyük aşkı mause olan sıradan bir mühendis...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir