Kapat

*

Sosyal Medya 66 views 1

Facebook 360 Derece Canlı Yayın Özelliği Başlıyor

Facebook, geleceğini birçok önemli teknoloji şirketi gibi canlı video ve sanal gerçeklik alanına yoğunlaştırmış durumda. Her gün bu alanlarda farklı yeniliklerle kullanıcıları şaşırtmaya devam ediyorlar. Daha önce Facebook 360 derece canlı yayın özelliğinin geleceğini siz okurlarımıza ilk duyuranlardan birisiydik. Nihayet kullanıcılar 360 derece canlı yayın özelliği ile ilgili somut adımlar görmeye başladı. Geçen hafta 360 derecelik canlı video özelliğini kullanıma sunacaklarını duyuran Facebook bu özelliği kullanıcıların vazgeçilmezi yapmayı planlıyor.

Özellik sayesinde kullanıcılar canlı yayınlarda yukarıya, aşağıya ve etraflarına bakarak videoyu 360 derecelik bir açıyla izleyebilme imkanı bulacaklar.

Video için Altın Çağ Olacak

Sosyal medya uygulamaları kullanıcıların gerçek hayatı sanal gerçeklikte yaşamasını konu aldığı için böyle ilgi çekici canlı video konsepti de Facebook için stratejik önem taşıyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de uygulamaya geçirdikleri bu uygulamanın canlı video için altın çağ oluşturacağı ve birçok önemli yeniliğe ilham vereceğini savunuyor. Bahsedilen bu yenilikler Facebook’un uzun süredir mesai harçadığı sanal gerçeklik alanındaki çabalarını da kanıtlar nitelikte. Sene başında kullanıma sunulan üst düzey sanal gerçeklik başlığı Oculus Rift’i VR de ilham alınmaya hazır diğer yeniliklerden sadece birkaçı.

360 Derece Canlı Yayın Özelliği Ne Zaman Başlıyor

360 derece canlı yayın şimdilik sadece bazı yayıncılara açık olacak. Diğer kullanıcılar bu yeniliği tatmak için biraz bekleyecek. İlk canlı 360 derece video yayını National Geographic tarafından yapılarak yenilik resmi olarak gerçekleştirilecek.

Furkan Kadir SAZAN {Furkan Kadir SAZAN}

- Bilgisayar Mühendisi - Nam-ı Değer "FKS" - TeknoCops Genel Yayın Yönetmeni - Merdiven Gazetesi Teknoloji ve Sosyal Genel Yayın Yönetmeni - Tasarım ve Grafik Uzmanı - Olduğu Kadar Olmadığı Kader

“Facebook 360 Derece Canlı Yayın Özelliği Başlıyor” üzerine 1 yorum

  1. Ahmet dedi ki:

    teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir