Kapat

*

Sosyal Medya 259 views 0

Facebook’ta İçerik Engellemede Dünya Üçüncüsü Olduk!

Son dönemlerde sosyal medyada özellikle Facebook‘da erişim engeli durumu iyice artmaya başladı.Sık sık yaşadığımız bir olay olan Facebook’taki içerik engelleme noktasında Türkiye dünya üçüncüdü oldu.

Kitlesel tepki gelebilecek üzücü olaların ardından olayın araştırılması,yanıltıcı haberlerin olmaması için Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya mecralarına ve internet bağlantılarına gelen kısıtlamalara alıştık.

Bu engellemeler her seferinde direk internetin yavaşlatılması yada siteye erişimin engellemesi şeklinde olmuyor.Bazen çoğumuzun farkedemediği şekilde direkt olarak içeriklere de engellemeler getirilmekte.

Bu konuda Dünya sıralamasında kaçıncı sırada yer aldığımızı Facebook tarafından yapılan rapor ile ögrenmiş olduk.Facebook tarafından açıklanan rapora göre dünya üzerinde Facebook’ta içerik engellemesi yapan 10 ülke sayısal veriler ile belirtildi.

Bu doğrultuda 2015 yılında Türkiye‘de toplamda 6574 engelleme ile dünya üçüncüsü oldu.Listeyi analiz etmeden belirtmek gerek ki bu listede olmasını beklediğim ilk devlet A.B.D idi.Fakat A.B.D bu listede yer almadı.

İlk 3 sırada rakamlar binli sayılara ulaşmış durumda. 3. sırada olan ülkemizde biraz önce belirttiğim gibi 6574 engelleme yapılmış. Hindistan ise 30126 gibi ciddi bir rakama rağmen 2. sıradayken Fransa’da 37990 adet engelleme yapılmış. Fransa, Ortalama Türkiye’de yapılan engellemenin 4-5 katı fazla engelleme yaparak birinci sırada bulunuyor.

Facebook'ta İçerik Engellemede Dünya Üçüncüsü Olduk!

Listede de görüldüğü gibi 36 engel ile Kazakistan, 41 engel ile Brezilya,84 engel ile Rusya, 105 engel ile İngiltere, 401 engel ile Avusturya, 431 engel ile İsrail ve 554 engel ile Almanya son 7 sırayı paylaşıyor.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir