Kapat

*

İnternet - Güvenlik 332 views 0

Google Chrome Türkçe Karakter Sorunu Kesin Çözümü

Geçtiğimiz günlerde Google Chrome tarafından yayınlanan güncelleme ile bazı kullanıcılar Türkçe karakter sorunu yaşama başladı. Bu sorunla beraber kulanıcılar ğ,ı,ş ve ç gibi harfleri görüntüleyemiyor. TeknoCops ekibi olarak sizlere Google Chrome Türkçe karakter sorunu kesin çözümü için 2 temel yöntemi paylaşıyoruz.

 

Google Chrome Türkçe Karakter Sorunu 1. Yöntem

Google Chrome Türkçe karakter sorunu çözümünde ilk olarak bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki adımları eksiksiz uygularsanız sorununuzun büyük olasılıkla çözüleceğinden emin olabilirsiniz.

1 – Öncelikle Chrome > Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster > Dil ve giriş ayarları adımlarını sırasıyla takip edip aktif olarak kullanılan dilin Türkçe olarak seçildiğinden emin olun. Eğer Türkçe dil seçeneği seçili halde değilse aynı sayfada bulunan “Ekle” butonunu kullanarak Türkçe dili listeye dahil edilmelidir.

2 – Diğer adımımızda C:\Users\Kullanıcı adı\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\User StyleSheets sayfasında karşınıza çıkacak “Custom.css” dosyasını notepad ile açın ve içine aşağıda bulunan kodları yapıştırın.

@font-face { font-family: ‘helvetica neue’; src: local(‘Arial’); }
@font-face { font-family: ‘helvetica neue’; font-weight:bold; src: local(‘Arial’); }

Yaşadığınız Google Chrome Türkçe Karakter Sorunu büyük olasılıkla çözülmüş olacaktır.

Google Chrome Türkçe Karakter Sorunu 2. Yöntem

2. yöntemimiz biraz daha teknik olmakla beraber burada yapacağınız farklı ayarlamalar tarayıcınızın ayarlarını olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden dikkatli olmanızı öneririz.

1. İlk önce Chrome tarayıcısını açınız.

2. chrome://flags/#disable-direct-write adresini tarayıcının adres çubuğuna yazınız.

3. Son olarak açılan sayfanın en üstünde bulunan (((— DirectWrite Etkinleştir —))) şeklinde karşınıza çıkan işlemi yapınız.

İki yöntemi de denediniz ve hala çözüm bulamadıysanız Türk usulü olarak tarayıcı ayarlarını sıfırlamanızı öneririz.

Furkan Kadir SAZAN {Furkan Kadir SAZAN}

- Bilgisayar Mühendisi - Nam-ı Değer "FKS" - TeknoCops Genel Yayın Yönetmeni - Merdiven Gazetesi Teknoloji ve Sosyal Genel Yayın Yönetmeni - Tasarım ve Grafik Uzmanı - Olduğu Kadar Olmadığı Kader

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir