Kapat

*

İnternet - Güvenlik 478 views 1

Google MyActivity Nedir?

Google MyActivity, Google servisinin size sunduğu tüm hizmetlerden sizin nasıl yararlandığınız konusunda sizin kayıtlarınızı tutup-listeleyen Google’ın yeni aracıdır. Bu araç ile o gün, dün veya geçen hafta yaptığınız Google aramaları, Reklam tıklamaları ve  Google görsel aramalarını sizin önünüze listeler. Google MyActivity sayesinde gün ve gün Google servislerinde ne yaptıysanız kaydı tutuluyor. Aşşağıdaki resimle daha iyi anlayacaksınız.

Google MyActivity

 

Google MyActivity Nelere Erişiyor?

  • Bugün Google servislerinden MyActivity’i ziyaret etmişim.
  • Ayrıca Bugün Google servislerinden PageSpeed Insight’ı ziyaret etmişim. 
  • Bunlara ek olarak Google’da yaptığınız aramalar ve görsel aramalar. 
  • Bugun tıkladığınız – görüntülediğiniz Google reklamları.
  • Üstüne Google araması ile girtiğiniz – tıkladığınız sitelerin listesi…

 

Uzun lafın kısası Google My Activity Nedir? diye soracak olursanız. İnternet geçmişinizin, sizin farkında olmadığınız şeylerin dahi takip edilip Online-Çevrim içi ortama aktarılıp orda tutuluyor oluşu.  Aslında Google bu uygulama ile bizim herşeyimizi nasılda takip ettiğini bize göstermiş oldu. MyActivity uygulamasınn çıkışı beni gerçekten korkuttu ve Tarayıcılarımda Google ile oturum açmamaya karar verdim. Ayrıca Google’ın bu konuda hukuki bir sıkıntısı yok. Çünkü hizmet şartları sözleşmesinde zaten bilgilerinizin takip edildiğine dair bir maddeyi Google Hesabı alırken onaylıyorsunuz.

 

Eh Google Amca bizi takip et sen koca bir firmasın bizi napacaksın daaa…. Ya Google Hesabım 3.taraf kişilerin eline geçerse ne olacak… Ta benim fizaanda yaptığım aramalardan tut, tıkladığım Resimlere kadar herşeyi kaydetmişsin… Eyvah.

 

Google keşke tüm bu bilgilerimizi kendi sunucularında barındırmaya devam etseydide böyle online bir ortamda listelemeseydi diye içimden geçiriyorum. Gizlilik ihlalleri husunda yaşanacak birkaç olaydan sonrada servise bir düzenleme geleceğini düşünüyorum…

Google MyActivity Adresi – https://myactivity.google.com/myactivity

 

Teknoloji Haberleri Yazarınız Mahir Özdin Bildirdi..

 

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

“Google MyActivity Nedir?” üzerine 1 yorum

  1. Ebru dedi ki:

    Mahir bey ny activity tanıtmışsınız. Biraz ayrıntılı anlatirmisiniz bana. Ornegin kamera dediginde resim mi cekilmis goruntulu mu konusulmus gibi. Bir de bilinmeyen cihaz var arama mesajlaşma watsap ayrintilarinda mesala. Kendi tekefonumuzun çıkması gerekiyo diye dusunuyorum fakat cozemedim. Biliyorsanız ve yazarsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir