Kapat

*

Rehberler 245 views 0

Google Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir? Nasıl Alınmalıdır?

Google sanal gerçeklik gözlüğü olarak adlandırılan Cardboard‘lar. Google tarafından üretilmiş karton malzeme tabanlı sanal gerçeklik gözlükleridir. Google bu sanal gerçeklik gözlüklerini piyasada en ucuz maliyet ile halkın her kesiminin yaşayabilmesi ve tecrübe edebilmesi ilkesi ile üretmiştir. Ayrıca ürettikleri hafta içerisinde bu sanal gerçeklik gözlükleri 1 milyon adetten fazla satılmıştır.

Amaç ve hedef konusunda Samsung’un telefon takılarak sanal gerçeklik sunma mantığı olan Samsung Gear VR ‘dan bir farkı yoktur. Tek farkı karton malzeme ile yapılmış olmasıdır. Ayrıca ülkemizde satılan Google sanal gerçeklik gözlüğü adındaki birçok ürün yan sanayi karton üretimdir. Daha önce bende aldım memnun kaldım çünki 10 tl gibi cüzzi bir miktar ile sanal gerçeklik deneyimini yaşayabiliyorsunuz. Hemde Gear VR ‘dan farksız şekilde..

 

Velhasıl Google sanal gerçeklik gözlükleri ile hedefini yerine getirmiş ve kullanıcılara özellikle halkın her kesinimden kullanıcıya sanal gerçeklik deneyimini yaşatmayı başarmıştır. Birazda bu Google sanal gerçeklik gözlüğünün nasıl kullanıma başlandığından ve nasıl hazırlandığından teknik detaylardan bahsedeceğim, teknik detayları okumak istemeyen arkadaşlar direk olarak makalenin Google Sanal Gerçeklik Gözlüğü Edinme başlığına giderek bu gözlüklere nasıl sahip olabileceklerini öğrenebilirler.

Google bu gözlüklerde aynı diğer telefonla çalışan sanal gerçeklik gözlüğü gibi, sağ ve sol olmak üzere iki mercekten oluşuyor. Aldığınızda elinizde yığın dolusu karton ile gelen sanal gerçeklik gözlüğü Cardboardlar bu karton parçalarının birleştirme yönergesine uygun şekilde birleştirilmesi ile Google Cardboard‘ı oluşturuyorlar.  Ayrıca bu bahsettiğim detayları aşşağıdaki resimde de net bir biçimde görebilirsiniz.

Google Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Ardından tüm bu parçalar birleştirilerek aşşağıdaki resimde görebileceğiniz Sanal gerçeklik gözlüğü oluşmakta işte o parçaların tam birleşmiş hali.

Sanal gerçeklik gözlüğü

 

Bu işlemi de tamamladıktan sonra artık Google Playstore’dan Google’un resmi sanal gerçeklik gözlüğü uygulaması olan Google Inc Carboard uygulamasını indiriyorsunuz.  Uygulamayı indirdikten sonra açıp cihazınızı yerleştirerek bir tura başlayabilirsiniz. Şimdi Google ‘ın bu gözlüğü nasıl edineceğimize bakalım..

Google Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nerden? Nasıl Edinilmeli?

Google firmasının bu sanal gerçeklik gözlüğünün orjinallerinden Türkiye’de yok var dşyende yalan konuşuyor. Orjinal Google gözlükleri Türkiye’de yok bunun için 10 tl ye satılan ürünlerin bir çoğu ucuz mercek kullanmakta bu merceklerin de hem gözlerimize zararı olmakta hemde sanal gerçeklik gözlüğü kullanılırken bizi üzecek tatmin etmeyecek sonuçlar doğurmakta. Peki nerden ve neye dikkat edilerek alınmalı bu gözlükler…

İşte burda mercek kalitesi en öenmli faktör hem sağlık açısından hemde kaliteli bir deneyim açısından. Zaten geriye kalanlar karton parçaşı aşırı bir kalite farkı beklemek yanlış olur. sadece uygun şekilde kesilmiş olsun yeter..

işte tam burda biraz daha pahalıda osla sağlıklı ve keyifli olan ürün olan “VR Box 2 Google Cardboard Sanal Gerçeklik Gözlüğü” devreye giriyor. Bu gözlüğü piayasada 30-35 tl arasında bulabilirsiniz. Ayrıca bulamayanlarda yorum ile iletişime geçebilirler.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir