Kapat

*

Bilimsel Gelişmeler 93 views 0

Güneşe En Yakın Gezegenin Sıcaklığı Ne Kadar?

Bilindiği gibi Güneş’e en yakın olan gezegen Merkür. Güneş’e yakın olan bir gezegen en fazla ne kadar sıcak olabilir? Güneşe en yakın olan gezegenin sıcaklığı ne kadar? sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. Güneşe en yakın gezegen olan Merkür en yüksek sıcaklık değerine sahip olan gezegen olmasa da Dünyamıza göre sıcaklık değerleri oldukça farkı. 88 Dünya gününe eşit yörünge süresine sahip olan Merkür, Güneş sisteminde yer alan gezegenler arsında en hızlı olanıdır.

Adını Roma tanrısından alan bu gezegenin sıcaklık değerleri ise oldukça ilginç. Dünyamıza göre gece gündüz arasındaki sıcaklık değerleri neredeyse imkansız denilebilecek seviyede. Geceleri -173 derece soğukluğu gören Merkür, gündüzleri ise 427 dereceye kadar yükselebilmektedir.

Bu değerler göz önüne alındığında Merkür’de yaşamdan bahsedilmesi imkansıza yakındır. Güneş’e en yakın gezegen olmasına rağmen geceleri bu denli düşük derecelerde olması gündüz sıcaklığının beklediğimizden de az olması bu gezegenin en yakın gezegen olduğu doğrusunu değiştirmez.  “Güneşe en yakın olan gezegenin sıcaklığı ne kadar?” sorusunun cevabını öğrendiniz, peki beklediğiniz değerlere yakın bir sıcaklık değeri çıktı mı?

Mustafa Genç {Mustafa Genç}

Teknoloji ve Siyaset meraklısı. En büyük aşkı mause olan sıradan bir mühendis...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir