Kapat

*

İnternet - Güvenlik 294 views 0

İnternetin Karanlık Yüzü “Dark Web”

Halk arasında dolaşan yeni efsane nam-ı değer “Hidden Web” , “Undernet” ya da “Deep Web”

“Görünmez Web” olarak Türkçeye çevirebildiğimiz Deep Web; Google, Yandex veya Bing gibi arama motorları tarafından fark edilemeyen internetin içinde gizli bir ağdır ve bu arama motorları hem kendi hem de kullanıcılarının güvenlikleri için Deep Web den uzak durmaya çalışırlar.

Farklı bir yandan işin ilginç tarafı ulaşabildiğimiz bütün siteler toplam internetin sadece %10 ‘unu oluştururken Deep Web deki siteler tüm internetin %90 ‘ını oluşturmaktadır. Bu oran tıpkı bir buzdağının fiziksel yapısı gibidir. “Dark Web” dediğimiz kavram ise Deep Web in illegal olan bölümüdür.

Peki, Bu “Dark Web“ de Neler Var?

Milyonlarca insanın kişisel bilgileri ve fotoğraflarından kredi kart bilgileri çalmak gibi işlerde sizin için çalışabilecek hackerlere… Sahte belge, vize, pasaport ve ehliyet satan kişilerden kiralık soygunculara… %75 ‘i çocuklara ait müstehcen görüntülerden ruh sağlığımızı zedeleyebilecek ölüm ve vahşet görüntülerine… Eroin, kokain, esrar gibi birçok uyuşturucunun ticaretinden yasal olmayan silahların veya çalıntı eşyaların satışına… Siyasetçilerin basına sızdırılmayan kayıtlarından devletlerin gizli antlaşmalarına… İnsan kaçakçıları ve organ kaçakçılarından 3.dünya ülkelerinde depoları bulunan köle tüccarlarına… Profesyonelliklerine göre ücretleri 15.000 dolardan başlayan kiralık katillerden suikastçı ilanlarına… Bazı katillerin yaptıkları işi kanıtlayabilmek için koyduğu olay yeri görüntülerinden hayvan ve evsiz insanlar üzerinde yapılmış korkunç deneylere… Örgütlerin kullandığı beyin yıkama sitelerinden büyücü tarikatların ritüel videolarına…

Para Akışı Nasıl Sağlanıyor?

Bu kara piyasada para birimi olarak takibi imkânsız olan Bitcoin kullanılmakta ve her yıl en az 2 milyar dolar değerinde para akışı gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

“Dark Web” Yasal mı?

Uluslararası bir suçtur ve suçluların yakalanmasında FBI başta olmak üzere birçok uluslararası birim mücadele etmektedir. Benden size tavsiye hackerlere malzeme olmamak için “Dark Web” in yakınından bile geçmeyin!

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir