Kapat

*

Bilimsel Gelişmeler 106 views 0

Kendini Söndürebilen Batarya!

Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni lityum iyon bataryalar şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Lityum iyot bataryaları önemli kılan özellik ise kendi kendini söndürebiliyor olmaları. Kendini söndürebilen batarya lar geleceğe ayna tutmakta. Dünya çapında kullanılan bataryaların büyük bir kısmı lityum iyon teknolojisinden faydalanmakta. Yeni geliştirilen çözüm ile berbaer lityum iyon teknolojisi daha güvenli hale geliyor.

Kendini Söndürebilen Batarya Üretilecek!

Stanford Üniversitesi yaptığı geliştirdiği yeni teknoloji ile artık lityum iyon bataryalar daha da güvenli olacak. Geçtiğimiz yıl Note 7 ile birlikte bataryaların önemini bir kere daha anlamış olduk. Patlama ihtimalinin ne derece zararlı olabileceğini anladık. Bu gelişmelerin üzerine çalışmalarına hız veren bilim insanları tarafından geliştiren bataryalar, alev alma durumunda sadece 0.4 saniye gibi bir sürede kimyasal bir reaksiyon gösterecek ve kendi kendini söndürebilecek.

Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilen bu bataryaların performans durumları henüz belli değil.  Kendini söndüren lityum iyon bataryaların, henüz akıllı telefon ve tablet gibi küçük form teknolojik aletlerde kullanıp kullanılamayacağı ise henüz belli değil. Umarım kendi kendini zararlı bir durum yaşandığında söndüren bataryalarla kısa süre içerisinde karşılaşırız.

Mustafa Genç {Mustafa Genç}

Teknoloji ve Siyaset meraklısı. En büyük aşkı mause olan sıradan bir mühendis...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir