Kapat

*

İnternet - Güvenlik 274 views 0

Korsan Windows Tarih Olacak !

Windows, bilindiği üzere korsan kullanımı en yaygın olan yazılımlardan birisidir. Korsan kullanımın “Office” üzerinde de artması üzerine Microsoft, korsan kullanıcılarının peşine düştü.

İnternet korsanları Windows gibi Microsoft yazılımlarını crack yolu ile kullanıyorlardı. Microsoft ise yıllardır bu durumdan müzdarip olsa da konuyla ilgili pek büyük çaplı bir adım atmıyordu.Fakat Microsoft’un elindeki orijinal ürün anahtarlarını çaldırması tüm planlarını değiştirdi. Üstelik çalınan anahtarlar sadece Windows’a ait değil. Anahtarların önemli bir bölümünü de “Office” yazılımı oluşturuyor.

Ağır bir darbe alan Microsoft, Comcast adlı Amerikan internet servis sağlayıcısına başvurdu ve ellerindeki ip adreslerine ait kimlik bilgilerini istedi.

Eğer iddia doğruysa binlerce Windows ve Office yazılımı, çalıntı anahtar ile korsan biçimde etkinleştirilmiş halde. Anahtarlar, normalde değişik ülkelerden bambaşka kişilere veya firmalara ait. Microsoft’ta, ürün etkinleştirme işlemi IP ile birlikte olduğundan suçluları yakalamak daha kolay.

Microsoft, zararının korsanlar tarafından karşılanmasını talep ediyor.IP adresine ulaşılan birçok kişi Windows’a yasal anahtar ile kayıt olduklarından durumdan habersiz olduklarını söylüyor. İşletim sistemi, bazen bilgisayarın satıcısı tarafından korsan olarak yüklenmiş olabiliyor.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir