Kapat

*

Sosyal Medya 121 views 0

Mark Zuckerberg ‘den 3 Milyar Dolarlık Bağış

Facebook un kurucusu ve CEO su olan Mark Zuckerberg bağış yapma konusunda çığır aşmaya başladı.Mark Zuckerberg 3 milyar dolarlık bağış yapacağını açıkladı.Bu kapsamda sağlık alanına 3 milyar dolarlık bağış yapacağını duyurdu.

Kaliforniya Üniversitesi San Francisco Kampüsü’nde eşi Priscilla Chan ile beraber basın toplantısı düzenleyen Mark Zuckerberg bağış yapmak için sağlık alanını seçtiklerini ve insanlardaki bütün hastalıkların tedavi edebilmesi için sağlık alanındaki araştırmalara 3 milyar dolar bağış yapacaklarını açıkladılar. Mark Zuckerberg, şu anda çocuk yaştaki kişilerin yaşamlarının sonuna gelmeden en ağır hastalıklardan biri olan  kanserden en hafif ve geçici hastalıklardan biri olan soğuk algınlığına kadar bütün hastalıklara tedavisinin bulunabilmesi için bu bağışı yaptıklarını söylediler.Bu en ağır hastalıkardan en hafif ve geçici olan hastalıkların tedavisinde kullanılacak yada kullanılması gerekenyöntemleri belirlemek için Dünya çapında en iyi mühendis ve tıp uzmanlarının bir araya getirileceğini anlattı.

mark zuckerberg 3 milyar dolar bagis

Mark Zuckerberg 3 Milyar Dolarlık bağışını nereye yapacağını açıkladı

Ayrıca eşi Priscilla Chan ise ek olarak  şunları aktardı.2 yıldır bir çalışma yaptıklarını anlatan Chan, Nobel ödüllü bilim adamlarından yüksek lisans öğrencilerine kadar bu konuyla ilgili birçok kişiyle görüş alışverişinde bulunduklarını aktardı.Mark zuckerberg bağış ı kendilerinin kurduğu “Chan Zuckerberg Initiative” adlı yardım kuruluşu tarafından yapılacağını açıkladı. Bu yardım kuruluşu San Francisco’da Biohub adlı araştırma merkezine 600 milyon dolarlık fon sağlayarak aynı bölgedeki Stanford, Kaliforniya Berkeley ve San Francisco üniversiteleri ile ortak araştırmalar yapılacağını aktardılar.

Ayrıca Mark Zuckerberg ailesi Facebook sayesinde sahip oldukları 45 Milyar dolarlık servetlerinin %99 unu yani büyük bir kısmını hayır için bağışlayacaklarını da açıklamışlardı.

Mustafa Genç {Mustafa Genç}

Teknoloji ve Siyaset meraklısı. En büyük aşkı mause olan sıradan bir mühendis...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir