Kapat

*

Bilimsel Gelişmeler 294 views 0

Microsoft DNA’da Bilgi Depoluyor!

Microsoft, yine bir ilki gerçekleştirmenin planlarını yapıyor. Asrın hayali olan DNA’da veri depolamak için son derece emin adımlar atıldı.

Gelişen teknoloji ile veri depolamada hat safhalara ulaştı. Bugün kullanıcıların önünde veri depolamada birçok alternatif bulunsa da teknolojinin durdurulamaz gelişimi, firmaları farklı arayışlara itiyor. Microsoft ise bu arayışları çılgınca bir tık öteye atıp DNAüzerinde yoğunlaştırmaya karar verdi. Eğer işler yolunda giderse geleceğin veri depolama alanları DNA’lar olabilir.

Microsoft DNA'da Bilgi Depoluyor

Tahmin edeceğiniz üzere DNA üzerinde veri saklamanın başarılı olması durumunda bizlere ulaşmasına uzun seneler var. 10 milyon DNA ipliği üzerinde inceleme yapılması o kadar da kolay değildir. DNA’ların depolamada tercih edilmesinin temel nedeni raf ömrünün iki bin yılı bulabilmesi. İnsan ömrünün en az 20 katı olacak bir dayanıklılıkla beraber ileride dedelerden torunlara yadigâr DNA depolama araçlarını görmeye alışmamız gerekiyor.

Microsoft, Twist firması ile DNA iplikleri üzerine veri yazabiliyor. Sentetik DNA’larda yapılan yazma testlerinde yüzde yüze yakın başarı seviyesine ulaşılmış. Fakat aynı durum ne yazık ki verileri okurken geçerli değil. Bu yüzden okuma teknolojisinin gelişimi için büyük mesai harcanıyor. Ç;alışmaların olumlu sonuçlanması durumunda insanlık tarihine çağ atlatacak bir buluş ile karşı karşıya kalacağımızı söyleyebiliriz.

Microsoft DNA'da Bilgi Depoluyor

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir