Kapat

*

İnternet - Güvenlik 162 views 0

Mozilla Firefox’da büyük yenilik!

Tarayıcı denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden biri şüphesiz Mozilla Firefox’dur. Mozilla vakfı tarafından geliştirilen ve gerek stabil yapısı, gerekse sunduğu geniş eklenti desteğiyle Firefox, uzun zamandır birçok kullanıcının vazgeçilmez tarayıcısı haline geldi. Hali hazırda en dişli rakibi Chrome’dan bile yeterince iyiyken bile Mozilla kendini geliştirmeye devam ediyor. Bu gelişimin en son ki hali ise Mozilla Quantum Projesi kapsamında geliştirilen yeni render motoru Servo.

Birçoğumuzun da bildiği üzere her tarayıcının görüntüleri işleyebilmesi için bir Render motoru olmak zorunda. Dolayısıyla Firefox’un 1997 yılından bu yana üzerinde değişiklikler yapılarak günümüze kadar getirilen mevcut Render motoru artık yetersiz kaldığı için Quantum projesi kapsamında Servo adında yeni bir render motoru geliştirildi. Söz konusu bu yeni Render motoru eskisine nazaran hem çok daha hızlı (60 FPS görüntüleme desteği mevcut) hem de çok daha az işlemci gücüne ihtiyaç duyuyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan 49.0.9 güncellemesinin ardından Firefox ekibi bu yeni Render motoru Servo’yu da beraberinde getirecek 50.0.0 güncellemesi için çalışmalara başlamış bulunmakta. Eğer siz de bu yılın sonu veya gelecek yılın başları gibi çıkması beklenen bu Servo grafik motorunun nasıl bir fark yarattığını merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Eren Taş {Eren Taş}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir