Kapat

*

Bilimsel Gelişmeler 208 views 0

NASA, Uzaylıların Yaşayabileceği 2 Gezegen Buldu!

NASA‘nın potansiyel yaşam için uygun gezegenler listesi büyüyor. Eğer bizim için uygunsa makul bir uzaylı organizma içinde uygun olabilecek bu yaşanabilir gezegenler NASA’nın Kepler uzay teleskobu sayesinde keşfediliyor. Kepler Nasa tarafından uzaya yollanmış poransiyel yaşanabilir gezegen keşifleri için ayrılmış teleskobu.

NASA Kepler uzay teleskobu sayesinde iki potansiyel yaşanabilir gezegen daha buldu. Bu gezegenlerde sıvı su barındığına inanabilecek yeterli delil konusunda veri alan teleskop bilgileri NASA‘ya iletti.

NASA tarafından K2-72C ve K2-72E isimleri ile isimlendirilen bu iki gezegende insan oğlunun yaşayabilecği ihtimali %30 – %50 civarlarında gözükmekte. Ayrıca bu gezegenlerin herhangi birinde yaşanabileceği kanıtlanır ise ileri gelecekte Dünya gezegeninden daha geniş düzlüklere sahip bir gezegene sahip olabileceğiz.

Bu gezegenler her ne kadar umit verici olsa ve Dünya’ya benzese de bazı farklılıklar olabilir. Bunların başında yerçekimi ve oksijen yoğunluğu gibi önemli faktörlerde mevcut. Ayrıca 15 ve 23 günde yörüngelerini tamamlamaktadır buda o gezegenlerde bir günün bu Dünya’ya göre 23gün sürebileceği yani 23*24=552 gibi bir denklemle bir günün 552 Saat sürebileceğini görüyoruz.

Ayrıca merkezlerindeki güneşe olan konumları ve yörünge dönengeçlerine göre Dünya’dan ortalama 5-6 derece daha serin olabileceği gibi bulgularda NASA’ya gönderilen Kepler Raporunda mevcut. Sıcaklık mükemmel değerlerde olsa da Atmosferi konusunda henüz NASA tarafından bir açıklama gelmedi. Oksijen ve Azot oranının mükemmel dengesi biz insanlar için çok önemli zira bu dengedeki %15 likbir Azot oksijen olsaydı yürüdüğümüz yerde alev almaya başlardık.

Bulgular gerçekten mükemmel ve olası bir durum için gelişmiş bir potansiyel gezegen olmasına rağmen bu iki gezegene olan uzaklığımız Dünyadan 181 Işık yılı. ışık yılı tabiri ile şu denmek isteniyor. Henüz ışık hızında hareket eden bir aracımız olmasada, ışık hızında hareket eden bir araçla yola çıktığımızı varsayarsak bu yolculuk ışık hızında seyir halinde 181 yıl sürecek..

TeknoCops – Bilimsel Gelişmeler

Kaynak Bildirilmesi Zorunludur

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir