Kapat

*

Bilimsel Gelişmeler 228 views 0

NASA’nın OSIRIS-REx Görevi Başlıyor!

NASA’nın OSIRIS-REx görevi başlıyor! Bu gece Saat 02:00 da NASA Cape Canaveral Uzay Üssü’nden OSIRIS-REx isimli keşif gemisini fırlatacak. OSIRIS-REx güneş sistemimizde bulunan Bennu adındaki bir astroite iniş yaparak Dünya’nın geçmişi ve Uzayın oluşumunun ilk zamanları hakkında bilgiler ve kanıtlar toplayarak Dünya’ya geri dönecek. OSIRIS-REx Nedir Diye bakacak olursak OSIRIS-REx, NASA tarafından Bennu Astroitine yollanmış bir keşif mekiğidir ve 09.08.2016 02:00 da yola çıkmış bu mekiğin görevi toplam 7 yıl sürecektir.

OSIRIS-REx gidip yerleşmesinin ve geri dönüşünün tamamlanması ile NASA görevi tamamlamış olacak ve görevin tamamlanması tam olarak 7 Yıl sürecek. OSIRIS-REx Dünyanın oluşumu ile ilgili bilgiler içerdiği söylenen Bennu adında Uzayda sürüklenen bir Astroite iniş yapacak ve  2 likogram örnek topladıktan sonra Dünyaya dönüş aşamasına başlayacak. Bennu Astroitinin yarı çapı yaklaşık 250m olmakla beraber büyüklüğünün yaklaşık olarak da olsa anlaşılması için NASA tarafından paylaşılan fotoğrafı aşağıda görebilirsiniz.

osiris rex bennu

Bennu seçildi çünkü hem dünyaya yakındı ve tam 4.5 Milyar Yıldır hiçbir değişime uğramamıştı. Yani OSIRIS-REx aslında 4.5 milyar yıl öncesinden bugüne kanıtlar ve yapılar taşıyacak kim bilir belkide eski bir yaşam formuna dair kanıtlar yada yaşayan bir organizma kalıntısına bile denk gelebilir çünkü bu yapılar Uzay boşluğunda bozulmazlar.

OSIRIS-REx Projesi ve Bennu Roketinin kalkışını öncesini ve Sonrasını aşşağıdaki NASA’nın YouTube Canlı Yayınından takip edebilirsiniz.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir