Kapat

*

Sosyal Yaşam 96 views 0

Nutella Raflardan İnebilir ! Bakan Açıkladı

Nutella Dünya çapında eleştirilmeye devam ediyor. Avrupa’nın ardından ülkemizde de Nutella’ya yönelik inceleme başlatıldı. Pöpülerliği belki de Dünyadaki her marka çikolatadan daha fazla olan İtalya merkezli Ferrero’nun fındık ezmeli çikolatası olan Nutella 2017 yılına hiçte iyi girmedi. Birkaç yıldır otoriteler tarafından gözetimi yapılan ünlü çikolata zararlı mı? Neden Dünya çapında gözlem altına alındı? Detaylar haberimizde..

Bakan Açıkladı: Nutella Raflardan İnebilir !

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) yayınladığı son rapora göre, Nutella’nın içerisinde bulunan palmiye yağının kanserojen madde olduğu anlaşılmıştı. Nutella’nın olmazsa olmazlarından olan Palmiye yağı hakkında Dünya Sağlık Örgütü de uyarılarda bulunmakta.

Nutella’nın ağızda o meşhur yayılmasında palmiye yağının öneminden bahseden firma, insan sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde çok az olarak bu yağın kullanıldığını açıkladı. Hatta bununla ilgili bir reklam filmi çeken firma eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını kanıtlamaya çalışıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nün Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’nun konuyla ilgili raporunu değerlendireceğini ve sonucu kısa sürede açıklayacaklarını belirtti. Eğer iddia edildiği gibi kanserojenliği onaylanırsa Nutella’ya elveda diyebiliriz.

Palmiye yağı bu kadar zararlı mı? Geçtiğimiz yılda yayınlanan raporda, 200 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda rafine edilen palmiye yağının diğer tüm yağlardan daha tehlikeli olduğu belirtilmişti.

Mustafa Genç {Mustafa Genç}

Teknoloji ve Siyaset meraklısı. En büyük aşkı mause olan sıradan bir mühendis...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir