Kapat

*

Bilimsel Gelişmeler 228 views 0

Paranoya Tedavisinde Sanal Gerçeklik

Oxford Üniversitesi’nde yürütülen çalışmalarla sanal gerçeklik yoluyla, paranoya hastalarına kaygı duydukları bazı olayların tehlikesiz olduğunu öğretmede büyük başarı sağlandı.

 

İngiltere’de yürütülen araştırmalarda yaklaşık 30 kadar hastanın tedavisinde sanal gerçeklik teknolojisi kullanıldı. Tedavi süresince sıkıntı çeken bazı hastalar sanal ortamda bir metro treninin ve asansörün içine girdiler.

Paranoya Tedavisinde Sanal Gerçeklik

Hastaların bazılarına sanal ortamda da doğal davranışlar sergilemeleri istendi. Geri kalanlara ise, savunma mekanizmalarını azaltmaları ve sanal ortamdaki karakterlere oldukça yaklaşarak gözlerine bakmaları istendi. Kaygılarıyla yüzleşen ikinci grupta, paranoyalarında azalma olduğu tespit edildi.

Paranoya Tedavisinde Sanal Gerçeklik

Paranoya rahatsızlığı toplumun yüzde 1 ila 2 si arasında değişen bir kesiminde psikolojik rahatsızlık olarak görülüyor. Kişilerin yenemediği korkuları dürtüleri uzun vadede onların ve çevresindekilerin hayatını mahvediyor. Tedavilerin olumlu sonuçlanması sanal gerçeklik teknolojisinin ileride tahmin edemeyeceğimiz birçok alanda kullanabileceğimiz sonucunu ortaya koyuyor.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir