Kapat

*

İnternet - Güvenlik 323 views 0

Singapur Devlet Memurlarına İnternet Yasağı

Singapur ‘da çalışan devlet memurlarına ve tüm kamusal alanda çalışan kişilere internet yasağı getirildi. Artık hiçbir kamu çalışanınn ve devlet memurunun bilgisayarından internete girilemeyecek yada gerekli bilgi ağlarına veritabanlarına bağlanılabilecek şekilde düzenlendi.

Neden Singapur ‘da İnternet Yasaklandı

Bu yasağın Singapur a getirilmesinin sebebi bu yıl içerisinde Singapur devletinin yaşadığı siber saldırılar sonucunda aldığı darbeler. Daha önce bir memurun bilgisayarına sızan kötü niyetli internet korsanları aracılığı ile Singapur devletinin veritabanından birçok bilgi sızdırılmıştı. Singapur devleti ise bu gibi sorunların önüne geçmek için gelişmemiş ülkelerin yapacağı tarzda bir çözüme başvurdu ve memurların internet kullanımının gelecek yıl mayıs ayı itibari ile tamamen yasaklanacağı yasasını onayladı.

 

Sinapur devletinin bu gibi sorunların her yerde yaşanabileceğini düşünüp daha etkili bir çözüm bulması beklenirdi Malum internet korsanları sadece Singapura saldırmıyor birçok ülke bu yıl aynıı konuyla ilgili zan altında kaldı ki Türkiye’de aralarında olmak üzere sızdırılan bilgiler gerçekten ülkelerin artık daha çok siber dünya ve sber güvenliğie ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Hackerlara istihdam imkanları sağlanılarak kötü tarafa geçmeden mesleki olarak bir ilerleme kaydedilebilir.

Singapur Nasıl Etkilenecek

Yasağın gelmesinin artından emaillerin tamamı denetlenecek ve Singapur memurlarına external yani dışardan gelen tüm maillerin önü kesilecek. Sadece kurumsal emailleşmeye olanak sağlanacak yani local ağın dışına çıkılamayacak. Siber dünyada kapalı devre adını verdiğimiz bu gibi sistemlerim hackelnmesi gerçekten zordur ama hala imkansız değildir. 

Bu kararın hemen ardından -Türkiye’de de olacağı gibi – Sosyal medyadan tepkiler yağmaya başladı olay Twitter gündemine hızlı ve büyüyen bir giriş yaptı.  Çünkü bu yasa Mayıs’ta yürürlüğe girdiğinde toplam 120 Bin bilgisayar ve 200+Bin çalışan bu durumdan direkt olarak etkilenecek. 

 

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir