Kapat

*

Mobil 362 views 0

Siyah Arka Plan Batarya Süresini Uzatıyor!

“Siyah arka plan batarya süresini uzatıyor mu?” desek ne dersiniz ? Kulağa aslında düz mantık yürüteceğimiz bir soru gibi geliyor. Uzun süredir gündemi meşgul eden bu sorunun cevabı biraz uzun olsa da sizlere en kısa en özet şekilde anlatmaya çalışacağız. Siyah arka plan sarjı az tüketiyor mu ? Aslında evet. Nasıl mı ? İnceleyelim.

Aslında önemli olan sizin kullandığınız telefondaki ekran teknolojisi. Genel olarak ekran teknolojileri siyahı rengi sıradan bir renk gibi yansıtırken AMOLED ekranlar siyah rengi vermek için piksellerini kapatıyor, böylelikle eksrta batarya harcamamış oluyor. Yani AMOLED ekranlarda işe yarıyor. Bu ekranlarda işe yarasa da sanıldığı kadar farklılık sağlamıyor.

batarya suresini artirma

Siyah Arka Plan Batarya Süresini Uzatıyor

PhoneArena da yer alan habere göre AMOLED ekranlı akıllı telefonlarda en fazla beyaz en az siyah renkli arka plan güç tüketiyor. Sitede değerlendirme alınan 3 ayrı telefondan siyah arka plan, Galaxy S7 Edge’de %1.2 – %3.2 arasında, OnePlus 3, %4.5’e kadar ve Nexus 6P de %4.6’ya kadar güç tasarrufu sağlıyor. teknik olarak bu sorunun cevabı evet. Günlük baz da bakıldığında siyah arka plan %3 – %5 aralığında yarar sağlıyor.  Beyaz rengin fazla yediğini de düşünürsek akıllı telefonumuzda koyu renkli arka plan seçmemizde yarar var.

Mustafa Genç {Mustafa Genç}

Teknoloji ve Siyaset meraklısı. En büyük aşkı mause olan sıradan bir mühendis...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir