Kapat

*

Sosyal Yaşam 181 views 0

Solar impulse 2 ‘nin Yeni Rekoru Geliyor!

Sadece güneş enerjisi sayesinde uçan ve hiçbir ek yakıt kullanmaksızın uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son kısmını da uçmaya başladı. Uçağın pilotlarından birisi olan  Bertrand Piccard, Kahire ‘den Abu Dabi’ye doğru uçuşuna başladı. Uçağın dünya turu macerası 9 Mart 2015’te Abu Dabi’de başlamıştı şimdi ise başladığı yer olan Abu Dabi’de sona erecek. Ekibe göre bu yaşanacak  son etap, geçmiş 17 etap arasında ki en zorlu uçuş olacak. Bu son seferin 48 – 72 saat arasında sürmesi beklenmekte.

GÜNEŞ ‘DEN ALDIĞI ENERJİ İLE GECE-GÜNDÜZ UÇUŞ YAPIYOR

Solar Impulse 2, saatte ortalama 45-55 kilometre uçuyor. Gündüzleri gün ışıdığından güneş ışığı enerjisinden yararlanarak da hızını arttırabiliyor maksimum 65 km hıza kadar çıakbiliyor. Lityum-iyon pilleri sayesinde, gündüzleri güneş ışığından enerji depolayarak geceleri de uçuşuna bu depoladığı enerji ile devam ediyor. Solar Impulse 2, Solar Impulse adlı ilk araçtan sonra ki proje için geliştirilen ikinci model. Pilotu ile dahil toplamda 2,3 ton ağırlığındaki uçağın kanatlarında mevcut bulunan 17 bin foto voltaj hücresinin güneşten gelen ışıkla ürettiği elektrik, pervaneleri hareket ettiriyor ve gece uçuşu için aküyü şarj ediyor. Uçağın kanat genişliği birçok uçağın kanat ölçülerini aşıyor çünkü genişliği artırarak maksimum derecede güneşten faydalanılması amacı ile güneş panelleri yerleştirilmiş.

ANA AMACI ÇOK DAHA İYİ BİR GELECEK

Uçuşu dönüşümlü yolla uçuran İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve Andre Borschberg ‘in bu maceraya çıkışlarındaki ana hedef “yenilenebilir enerjinin gücünü ” göstermek ve bu tezi kanıtlayarak  dünya çapındaki kullanımını yaygınlaştırmak böylece dünyada yenilenebilir enerji kaynakları ile hertürlü işlemin yapılabileceğini göstererek, Dünyamızı kirleten yenilenemez enerji kaynaklarından kurtulmak.

Solar Impulse 2 Nedir?

Solar Impulse 2 Hakkında daha yoğun bir bilgi almak, uçağın görünüşü ve çalışma mekanizmasının nasıl işlediğini görmek ve teknik detaylar için aşşağıdaki linkte verdiğimiz makalemiz olan “Solar Impulse 2 Nedir?” başlıklı konumuzu incelemeniz rica olur.

Solar Impulse 2 Nedir?

 

 

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir