Kapat

*

Rehberler 294 views 0

Telefonun dinlendiği nasıl anlaşılır ?

Bu aralar gündemde yer kaplayan telefon dinleme olayları ve telefon konuşmalarının kayda alınıp dağıtılması ile dinlemeler birçok insanın ve iş adamının korkulu rüyası oldu. Bu olaylardan sonra herkesin aklında tek bir soru kaldı Telefonun dinlendiği nasıl anlaşılır? Bu makalemizi okuyorsanız sizde telefonum dinleniyor mu diye korkanlar arasında olmalısınız ama merak etmeyin telefonunuz dinleniyor ise bu makalede nasıl anlayabileceğinizi inceleyeceğiz.

Aslında herkes merak ediyor ama bir telefonun dinlenip dinlenmediğini anlamanın çok ince hatta bazen imkansız yolları var. Özellikle sizi dinleyen insanlar profesyonel kişiler ise telefonun dinlendiğini anlamak bir hayli zor.

telefon dinleme

 Telefon dinlemesinin herkes tarafından bilinen en büyük belirtisi telefonla konuşurken kulağımıza gelen cızırtı , tıkırtılar ve ekolardır. Bunlar hatta sizinle bir başkasının daha olduğunu gösteren en belirgin bir işaret.

 Telefonunuzun şarjı normal kullanımından çok daha hızlı bitmeye başladı ise bu da telenunun mikrofununun sürekli açık ve hat kullanımı yada internet kullanımı yaparak sizin bilgilerinizi ortam seslerinizi dışarıya katarıyor olabilir. Şarjın çabuk tükenmesinin sebebi, mikrofonunun etraftaki sesleri toplayarak başkalarına iletiyor olması olabilir.

– Telefonunuz uzun bir süredir kullanmadığınız halde durduk yere ısınıyorsa, telefonum durduk yere ısınıyor demenize gerek yok bunun sebebi sizi dinleyen kişilerin telefonunuzu meşgul etmesi olabilir.

– Telefonunuz da herhangi bir casus yazılım varsa, yazılım kullanılmaya başladığı zaman dinleyen kaynağa bir SMS gönderebilir. Bu nedenden ötürü kullandığınız operatörlerden her ay için ayrıntılı fatura istemek akıllıca olacaktır. Söz konusu bir casus yazılım var isegönderdiği SMS‘ler faturada görülebilir.

– Bunlara ek son zamanlarda ortaya çıkan dinleme olaylarından sonra telefon dinlemelerini tespit etmek için yazılımlar geliştirilmiştir.

 

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir