Kapat

*

Otomobil 554 views 0

Tesla Model X Özellikleri Ve Türkiye Fiyatı

Tesla Model X özellikleri ve  Türkiye fiyatını sizler için araştırdık.Elektrikli otomobil denilince akıla gelen ilk isim olmayı başaran Tesla Model S otomobilinden sonra Model X ile karşımıza çıkıyor.Bilindiği üzere uzun zamandır Tesla Model X ile ilgili haberler gelmeye başlamıştı.Ama araç tanıtımı için uzun bir süre beklemiştik.Beklenen an geldi ve elektrikli otomobil dünyasının yeni kralı olan Tesla Model X Özellikleri ile tanışma imkanı bulduk.Peki dilden dile dolaşan tasarımı ile insanları kendisine bağlayan bu elektirkli otomobil Dünyasının olmazsa olmazı olacağı düşünülen bu Tesla Model X otomobilinin özeliikleri neler ? Gelin yakından inceleyelim.

Tesla Model X Özellikleri

Tesla Model X, Tesla Motors’un Model S tasarımını baz alarak tasarladığı SUV araçtır. Şirketin çıkardığı 3. araç olsa da Model S ile bir çok ortak noktası olduğundan 2. nesil klasmanındadır.

Tesla Model X tanıtımında Model X in tanıtım sunumunu üstlenen Elon Musk bu araçların gelmiş geçmiş en güvenli SUV olduğundan bahsederek başladı.Tesla Model X Özellikleri nin bazıları bir önceki model olan Model S e Benzemektedir.Benzer özelliklerden bir tanesi ise Model S de olduğu  gibi Tesla Model X de de pil aracın tabanında yer almakta.Bu özellik sayesinde aracın dayanınıklılık kazandırılırken önde motor yerine boşluk olması çarpışma anında şiddeti emerek hayat kurtarıyor.Aracın dayanınıklılık özelliği bununlada sınırlı değil.”Aktif Güvenlik Özellikleri” altında arpışma önleyici bir çok teknolojik özellik mevcut. Bu özellikler otoban hızlarında bile çarpışma önleyici frenleme ve manevra kabiliyetlerine sahip.

Ayrıca Tesla Model X Özellikleri ne çevre kirliliğini önlemek için normal araçlardan 10 kat daha büyük hava filtresi kullanmış.Buna ek olarak Model X de “Biyolojik Silah Koruması Modu” var. Bu mod aracın içinde artı basınç yaratarak her türlü mikrobun içeri girmesini engelliyor.

tesla-model-x-ozellikleri

Aracın tasarımına da oldukça emek harcanmış.Belkide Tesla X modelinin bu kadar geçikmesine sebep olan özelliği kartal kanat yapılar.Hem görsel açıdan hemde konfor açısından oldukça önemli olan bu kartal kapıların asıl amaçlarından biri ulaşımı rahat kılmak.Ayrıca nu kapılar diğer otomobillerin aksine çift eklemli.Yani bu sayede kapılar dar noktalarda da açılabiliyor ve kullanımı çok daha rahat oluyor. Bunun üstüne kapılarda bulunan sensörler sayesinde otomatik açılma sırasında çarpma gibi durumlar olmamakta.Aracın tavan yüksekliği,  yanda bulunan nesneler duruma göre ayarlanabilmekte.Aracın kapılarının açılması için 30 cm lik alan yeterli.

Tesla Model X özellikleri  arasında ön camdaki değişimde göze çarpıyor.Diğer otomobillerin aksine ön cam tavana kadar uzuyor.UV ışın korumalı ve kararmalı olacak şekilde tasarlanan bu camlar hem panoromik görüntü sağlıyor hem de bugüne kadar üretilmiş en büyükön cam olma özelliğini taşıyor.

Diğer Tesla Model X Özellikleri

  1. Tesla,  model X modelinii 7 veya 6 koltuk olacak şekilde kullanıcının isteğine göre piyasaya sürmüş durumda.
  2. Model X ayrıca çekici görevide yapmakta.Arka tarafa takılacak aparatla birlikte  çok rahat 2.3 tonu çekebimekte.

tesla model x tanitimi

  1. Aerodinamik sebeplerde göz önüne alınarak araca otomatik açılır kapanır rüzgarlıklarda eklenmiş durumda.
  2. Ayrıca Model X sürtünme katsayısı sadece 0.24. Bu da demek oluyorki en yakın rakibi SUV’den %20 daha az.

Tesla Model X Performansı

Tesla Model X performansı ile de göz kamaştırmakta.İşte istatiklerde Tesla model X ;

tesla model x performansi

Tesla Model X Videoları

 

Tesla Model X Türkiye Fiyatı

Elektirkli araba denilince akla gelen ilk modeller Teslanın Model S ve BMW nin i3, i8 serileridir.Tesla Model X ile bu isimlere yenisini eklemeye kararlı.Peki bu şahane aracın Türkiye fiyatı belli mi ? Tesla Model X Türkiye fiyatı ne kadar?

tesla model x fiyati

Resmi web sayfasından satışlara başlanılan Tesla Model X, vergiler hariç 132.000 $ fiyatlandırması ile satışa sunulmuş durumda.Vergilerle beraber ise 148.000 $ olması beklenmekte.Bununla beraber kullanıcının isteklerine göre fiyatlarda artışlar olmakta.Şuan için özelleştirebilir seçenekler dahilinde aracın 130.000 $ ve 190.000 $ arasında satışı gerçekleşmekte.Tabi talep ve isteklere göre bu fiyatlar değişebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa Genç {Mustafa Genç}

Teknoloji ve Siyaset meraklısı. En büyük aşkı mause olan sıradan bir mühendis...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir