Kapat

*

Sosyal Yaşam 176 views 0

TİB Nedir?

TİB, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ‘nın açılımıdır. TİB, Türkiye’de ki Telefon iletişimi, internet ve diğer iletişim kanallarının yönetildiği merkez başkanlıktır. 2005 Ağustos ‘da kurulmuş olan TİB, MİT ve diğer kurumların savcılık izni dahilinde istihbarat toplamasında telefon dinlemeleri ile kilit bir öneme sahip olan merkezdir.  Başkanlık ayrıca 5651 sayılı kanuna göre Türkiye üzerinden gelen-geçen ve yayımlanan internet içeriğinin de denetlenmesi ve izlenmesi işlevini yürüten kuruluştur.

 

tib nedir

 

2006 Temmuz ayından bu yana resmi olmayan farazi rakamlara göre 16 bin web sitesi şuan Türkiye için erişime TİB tarafınca kapatılmıştır. Ayrıca Twitter, Facebook ve Diğer sosyal ağları da kaplamak üzere son zamanlarda detaylı takipler yapmaktadırlar. Ayrıca atılan tweet ve paylaşılan içerikleri kendi veritabanlarında tutarak internet ortamından kaldırılsa dahi kendilerince erişilebilmektedir. TİB gerekli durumlarda ani terör saldırılarında ve Gizli Devlet Dökümanlarının sızması gibi durumlarda Sosyal Medya olarak adlandırdığımız websitelerini Türkiye için erişime kapatan kuruluştur.

 

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir