Kapat

*

Rehberler 200 views 0

Valla mı Diyon #1 – Android’in Bilinmeyenleri

Android, dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemlerinden biridir. Yeni yazı dizimiz “Valla mı Diyon” ile teknolojinin bilinmeyen bazı gerçeklerini birlikte irdeleyeceğiz. Yazı dizimizin ilk konusu Android‘ in bilinmeyenleri. Hep beraber Android’ in asıl geliştirilme amacının ne olduğu fakat ne amaçla kullanıldığı gibi sorulara cevap bulacağız.

Valla mı Diyon - Android'in Bilinmeyenleri

Android’ in Asıl Keşfedilme Amacı Neydi?

Andy Rubin, 2005 yılında dijital kameralar için geliştirdiği işletim sisteminin bu kadar başarılı olacağını tahmin etmiyordu. Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla birlikte mobil aygıtlar üzerinde de denenen sistem gayet uyumlu bir performans gösterdi.

Valla mı Diyon - Android'in Bilinmeyenleri

Google’nin Hamlesi Ç;ok Küçümsendi!

Google, 2007 yılında ortaklarıyla birlikte açık kaynak Linux tabanlı mobil işletim sistemi Android’ i geliştirmeye karar verdiğinde teknolojinin önde gelenleri, Apple’nin IOS işletim sisteminden sonra hiçbir sistemin sektörde tutunacağına inanmıyordu. Hatta Google’ye vazgeçmeleri için baskı bile yapıldı.Bunun yanında o yıllarda Symbian ve Windows Mobile, oldukça popüler işletim sistemleriydi.

Dünya’nın En Hızlı Büyüyen İşletim Sistemi Unvanı!

2013 yılındaki veriler Android işletim sisteminin, 5 yılda toplam 1 milyar aktif kullanıcı ile dünyanın en hızlı büyüyen işletim sistemi oldu. Bu durum medyada fazla yankı bulamasa da tarihin sayfalarında koyu harflerle yerini aldı.

Valla mı Diyon - Android'in Bilinmeyenleri

Hayatımızın Aslında Her Yerinde!

Android sisteminin yalnızca akıllı telefon ve tabletlerde bulunduğu bilinse de son yıllarda hayatımıza yer eden giyilebilir teknolojinin de temelinde (akıllı saatlerde, TV’lerde, ev aletlerinde, oyun konsollarında) bu sistem başrol oynuyor.

Valla mı Diyon - Android'in Bilinmeyenleri

Asıl Logo Birden Fazlaydı!

2007 yılında Rus uyruklu Irina Blok tarafından tasarlanan Android robotlu logo, aslında bir tanıtım kampanyası için tasarlanmıştı. Logo, ilk başlarda her geliştiricinin kendi kullanıcı profiline göre değişiklik gösterecek şekillerdeydi. Fakat milyonlarca geliştiricinin kendi logosunu oluşturması karmaşaya sebep olduğu için tek bir logoda sabit kalındı.

 

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir