Kapat

*

Rehberler 251 views 0

Valla mı Diyon #2 – VPN’nin Bilinmeyenleri

Bir zamanlar Twitter, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya araçlarına sık sık engelleme gelmesi kullanıcıları çeşitli çözümler aramaya yöneltti. Bu yöntemlerin en yaygın olanlarından birisi de VPN servislerini kullanmak. Yazı dizimiz “Valla mı Diyon” ikinci konusunda “VPN Nedir?”, ”VPN Ne İşe Yarar”, “VPN Servisleri Nasıl Kullanılır” ve “Veri Akışını Sağlamada Sanıldığı Kadar Güvenli mi?” gibi soruların cevaplarını tüm bilinmeyenleriyle gözler önüne seriyor.

Valla mı Diyon #2 - VPN'nin Bilinmeyenleri

VPN, tam adıyla “Virtual Private Network”, veri akışının şifrelenip karşı tarafa daha güvenli aktarılmasını amaçlayan sistemdir. VPN servisleri, kısa bir süre öncesine kadar sadece kurumsal firmalar tarafından kullanılan başlıca servisler olarak biliniyordu. Fakat günümüzde, kullanıcılara vaat ettiği erişim kolaylıkları sayesinde hemen hemen her kesimden internet kullanıcısının tercih edip aktif olarak kullanmaya başladığı popüler servislerden biri haline gelmiş durumda.

Valla mı Diyon #2 - VPN'nin Bilinmeyenleri

Kurumsal alanda önemli bir yeri olduğundan bahsettiğimiz VPN, acaba veri akışını sağlamada sanıldığı kadar güvenli mi?

Düşünüldüğünde güvenli olması gerekmekte çünkü bu sistemle ile birçok kurumsal firma, proje akışlarına ve veritabanı erişimlerine VPN servisleri ile erişim sağlıyor. VPN servislerini kullanmak için başlıca iki yöntembulunmakta: Bir tanesi hazır servisleri firmalardan satın almak diğeri ise doğrudan firmaların kendi edineceği sunucularla VPN servisi oluşturmak. VPN servis sağlayıcıların hemen hemen hepsi, yani bağlantı ile ilgili bir veri tutmadıklarını doğal olarak da verilerin güvenle saklandığını iddia ediyor. Maalesef ki durumun böyle olmadığı, en büyük VPN servisi HMA firmasının yaşadığı bir olay sonucunda ortaya çıktı. Anlayacağınız VPN servisleri hiç de güvenli değil!

Valla mı Diyon #2 - VPN'nin Bilinmeyenleri

Büyük Firmalar da Ç;oktan Mağdur Oldu!

Şirketlerin artık bulut depolama teknolojisine yönelmeleri ve birçok işlerin uzaktan erişimle yürütülmesine imkân sağlıyor. Fakat bu durum da bilgisini kötüye kullanan hackerlere davetiye hazırlıyor. Sony, Apple, Samsung gibi firmalar başta olmak üzere birçok firma, bu hackerların kurbanı oldu bile. Hackerler bu bilgilere nasıl ulaştı? sorusunun cevabı da ne yazık ki VPN servislerinde saklı!

Valla mı Diyon #2 - VPN'nin Bilinmeyenleri

Kurumsal Anlamda VPN Kullanımı Nasıl Olmalı?
Bu soruya tek cevabı bulunmakta; özel veya gizli şirket verilerinin, alanında usta bir sorumlu tarafından profesyonel olarak, özelleştirilmiş bir VPN ağı ile kontrol edilmesidir. Ç;ünkü üçüncü bir “sözde güvenli” VPN servisine şirketi emanet etmek yerine, tamamen şirketin veya bireyin kontrolü altında yürütülen ve yönetilen VPN servislerinin hazırlanması, diğer yönteme göre daha tercih edilebilecek bir yol olacaktır.

Atalarımız boşa dememiş: “En iyi yol bildiğin yol.” Kur sistemini kendin yönet, kendin geliştir.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir