Kapat

*

Rehberler 239 views 0

Valla mı Diyon #3 – Bitcoin’in Bilinmeyenleri

Bitcoin dediğimizde neredeyse hepimizin aklına; gizemler, tartışmalar, olaylar, spekülasyonlar, illegal işler, deep web, dark web ve daha birçok konu hakkında sorular gelmekte. “Valla mı Diyon?” yazı dizimizin üçüncü konusunda “Bitcoin Nedir?”, ”Ne İşe Yarar?”, “Nasıl Kullanılır?”, ”Yasal Mıdır?” gibi soruları tüm gizemleriyle yanıtlayacağız.

İlk olarak ismini Deep Web ağı üzerinde duyuran Bitcoin birçok şehir efsanesine konuk olmuştur. Deep Web hakkında bilgi sahibi değilseniz buraya tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiş olarak bilinmekteydi fakat Bitcoin’in gerçek mucidi de geçtiğimiz günlerde bulundu. Buraya tıklayıp BBC’nin dünyayı sarsan haberi hakkındaki kısa yazımızı da okuyabilirsiniz. Genel anlamda Bitcoin, herhangi bir üçüncü parti hizmetine gerek kalmadan, eşler arasında para transferini mümkün kılan bir elektronik para sistemidir. Daha önceki dijital para girişimlerinden farklı olarak, Bitcoin ‘de eşler arası ağ aracılığıyla işlemler onaylanır ve bu sayede mükerrer (tekrarlı) harcamaların önüne geçilmiş olunmakta.

Valla mı Diyon #3 - Bitcoin'in Bilinmeyenleri

Anonim Para Birimidir!

Bitcoin ağı, anonim bir ağdır ve hiçbir merkezi otorite tarafından kontrol edilemez. Tüm Bitcoin üreten makineler ve işlemleri sürdüren makineler bu ağın bir parçasıdır. Bu yüzden bütün makineler birlikte çalışır. Bu da hiçbir gücün Bitcoin’in parasal politikasını düzenleyemeyeceği anlamına gelir. Ayrıca herhangi bir sebeple Bitcoin ağı çevrimdışı olsa bile, para döngüsü devam eder.

Valla mı Diyon #3 - Bitcoin'in Bilinmeyenleri

Yapılan İşlemlerin Geri Dönüşü Yoktur!

Bitcoin ile yapılan hiçbir işlem iptal edilemez. Paranızı geri almanızın tek yolu alıcının size tekrar bir para transferi yapmasıdır. Güvenlik nedeniyle yürütülen bu uygulama çok canlar yakmaktadır.

Bitcoin Yasal Mıdır?

Kısa zamanda basit kurulumu ve işlemlerde ücretsiz olmasından ötürü en çok tercih edilen para birimlerinden biri haline gelen Bitcoin, hızlı çalışmakta ve birçok farklı hesaptan para giriş çıkışına izin vermektedir. Bu durum da anonim olmayı oldukça kolaylaştırmaktadır. Resmiyette kullanımı yasaldır fakat anonim işleyişi olduğundan illegal işlerin bir numaralı para akış aracıdır.

Valla mı Diyon #3 - Bitcoin'in Bilinmeyenleri

Nasıl Üretilir?

Bilgisayarımızın işlemcisine göre şifreleme mantığıyla çalışan bir sistem ile bizler de kendi Bitcoinlerimizi üretebiliriz. Bitcoin, kriptosu gereği aynı paranın iki kez harcanmasına imkân vermez. Paranız size ait olduğu ve daha önce başka birisine gönderilmediği işlem öncesinde sistem tarafından teyit edilerek işleme konur. Bu nedenle kontrolsüz bir şekilde, hileli yollarla Bitcoin yaratıp satmak mümkün değildir.

Güvenli Midir?

Bitcoin’in bağlı olduğu birçok protokol bulunmaktadır. Bu protokollerle yaptığınız tüm işlemler şifrelenir. Ayrıca Bitcoin yapı itibariyle dayanıklı bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Cüzdanınızın şifresini çaldırmanız gibi dikkatsizliğiniz sonucu oluşan durumlar dışında sistemin herhangi bir güvenlik sorunu bulunmamaktadır.

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir