Kapat

*

Sosyal Medya 100 views 0

Van Gölünde Batık Gemi Bulundu!

Van Gölü’nde yaklaşık 40 metre uzunluğunda batmış bir gemi bulundu. Batık geminin Ruslara ait olduğu ve bir fırtınayla battığı iddia edildi. Van Gölünde Batık Gemi Bulundu haberleri herkesi şaşırttı. Van Gölü Su Altı Araştırma Derneği ile Su Altı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, 800 bin yıllık tarihi bulunan Van Gölü’nde  Yaklaşık 40 metre uzunluğunda bir batık gemi bulduklarını açıkladılar.

Van Gölünde Batık Gemi Bulundu ,Ruslara Ait Olabilir…

Bitlis Reşadiye ilçesi açıklarında bulunan gemi ile ilgili konuşan  Su Altı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan; “Geminin üzerinde ‘Akdamar’, güverte de Akdamar-Tatvan yazısı var. Bulduğumuz geminin bir Rus gemisi olduğu ve 1958 yılında yakalandığı bir fırtınada battığı tahmin ediliyor. Yaptığımız araştırmalarda Rus işgali sırasında burada 3 şilep yapıldığı bilgisine ulaştık. Şilepler hem askeri mühimmat taşımacılığında hem de nakil amaçlı kullanılıyormuş.

Ruslar bölgeden çekildikten sonra bunlardan birinin yanarak battığı, diğer ikisinin ise kayıp olduğu bilgisi var. Ruslar gittikten sonra bu gemi uzun süre Denizcilik İşletmeleri tarafından kuru yük ve hayvan taşımacılığında kullanılmış. Bulunduğu durum itibarıyla sanıyorum bir fırtına sonucu kayalara çarpmış, içinde de koyunlar varmış ve o şekilde batmış” ifadelerini aktardı.

Ceylan ek olarak, “200 tona kadar yük taşıyabilen gemi, kıyıya 7-9 metreyle başlayıp 23 metreye kadar iniyor. Kıç tarafı 23 metre derinlikte” şeklinde geminin konum ve amacını da anlattı.

Mustafa Genç {Mustafa Genç}

Teknoloji ve Siyaset meraklısı. En büyük aşkı mause olan sıradan bir mühendis...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir