Kapat

*

Sosyal Medya 141 views 0

WhatsApp’ta Güvenlik Açığı Yokmuş!

The Guardian gazetesinin yayınladığı WhatsApp’ta bir güvenlik açığı olduğuna dair rapordan, milyonlarca kullanıcının mesajlarının üçüncü şahıslar tarafından okunabilineceğini anlaşılıyordu.Fakat alanında uzman bir güvenlik araştırmacısı olan Alec Muffett’e göre The Guardian’ın makalesi tamamen yanlış.

WhatsApp, geçen sene itibariyle Signal şifreleme protokolünü kullanarak şifreli ve güvenli mesajlaşma olanağı sunmaya başladı. The Guardian’ın raporu kısaca bu güvenliğin kolaylıkla delinebildiğini savunuyordu. The Guardian’la iletişime geçen güvenlik araştırmacıları ise söz konusu makalede yazılanların saçma olduğunu aktardı.

Güvenlik araştırmacıları, bunun “güvenlik açığı” olarak tanımlanmasının çok saçma olduğunu, doğrulanmamış anahtarların gerçekliğinin zaten garanti edilmeyeceğini savundular. Frederic Jacobs’a göre ortada hiç bir sorun bulunmuyor ve her şey gerektiği gibi stabil çalışıyor, fakat birisi ortaya çıkıp “bu bir açıktır” diyerek dünyayı kendince sallıyor.

Dikkat Etmekte Fayda Var!

Özetle araştırmacılara göre Guardian’ın bahsettiği “güvenlik açığı“, bir açık değil ve tehdit oluşturmuyor. Bununla birlikte dikkat etmekte fayda var. Her an her şey olabilir.

Furkan Kadir SAZAN {Furkan Kadir SAZAN}

- Bilgisayar Mühendisi - Nam-ı Değer "FKS" - TeknoCops Genel Yayın Yönetmeni - Merdiven Gazetesi Teknoloji ve Sosyal Genel Yayın Yönetmeni - Tasarım ve Grafik Uzmanı - Olduğu Kadar Olmadığı Kader

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir