Kapat

*

Rehberler 490 views 0

XYZ Nedir?

XYZ, tanım itibari ile tek başına anlam ifade etmesede oyun ve tasarım gibi alanlarda 3Boyutu ifade etmektedir. X enlem, Y boylam, Z yükseltiyi ifade eder. Oyun ve Grafik tasarımlarda XYZ ile kordinal belirtilir (34,-20,15) XYZ cinsinden enlemde 34 metre boylamda haritaya dik bakıldığında aşşağıya doğru 20 metre ve 15 metre yüksekliği ifade etmektedir. Ayrıca XYZ web dünyasında sadece yetişkinlere yönelik web siteleri için kullanılan bir terimdir. XYZ hakkında daha fazla bilgiyi bu başlıkta bulabilirsiniz.

 

xyz nedir

 

Yukardai şekilde de görebileceğiniz gibi X Y Z doğruları verilmiş bunlardan Y doğrusu boylamı X doğrusu Enlemi Z doğrusu ise yüksekliği belirtmektedir. Orta birleşim noktasına ise Orjin denmektedir ki X Y ve Z değerleri Orjinde 0 olarak değer alır yani Orjin (0,0,0) noktasıdır.

XYZ nedir sorusunun bir diğer cevabı ise Websitelerinden bahsederken Webmaster’lar pornografik içerikli siteleri XYZ diye tabir ederler. Lakin halk arasındaki sık kullanımı Kordinat belirtecidir.

 

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir