Kapat

*

Giyilebilir 79 views 0

Yeni Android: Android Things Geliyor!

IOT yani Internet of Things bir çok teknoloji tutkunu tarafından bilinen bir teknoloji.Temelinde çevremizdeki tüm araç ve gereçleri internet üzerinden kontrol etmek yatıyor. Şu anda büyük firmalar yapay zeka ve sanal gerçeklikten sonra yatırımlarının büyük bölümünü bu alana ayırıyor. Google de mobil işletim sistemi olan Android‘e sunacağı yeni bir güncelleme sayesinde bahsettiğimiz bu platformu artık hayatımızın hemen hemen her alanına dahil etme yolunda adım atmış olacak. Google 2015 senesinde yine bu fikre benzer bir amaç için Android temelli olan işletim sistemi Brillo’yu tanıtmıştı. Fakat ilerleyen zamanlarda istediği ilgiyi görmediği için herhangi ibir geliştirme de bulunmadılar. Şimdilerde ise efsane geri dönüyor,yeni Android: Android Things geliyor!

Yeni Android: Android Things OS Olarak Hayatımıza Girmişti

Son gelen Google’nin projeye çok önem verdiğini ve yarıda bırakmaya niyeti olmadığını gösteriyor. Android Things olarak resmi kullanımda olan OS; güvenlik kameraları, akıllı termostatlar, TV’ler, hoparlörler ve çok daha fazla alanda boy göstermeye hazırlanıyor.

Google yaptığı açıklamada Project Brillo’dan elde edilen olumlu olumsuz eleştiriler göz önünde bulundurularak OS’de artık Android Studio, Android Software Development Kit (SDK), Google Play Services ve Google Cloud Platform gibi araçların da bulunacak. Böylece Android geliştiriciler için de kolaylık olacak.

Android Things, bildiğimiz işletim sitemlerinden farklı olacak. Android gibi göz önünde değil arka planda çalışacak. Google’ın bulut teknolojisiyle projelerimizi akıllı telefonlar ya da saatler tarafından kontrol edelebileceğiz.

Google, Android Things için geliştiricilere özel önizleme sürümünü kullanıma sundu. Eğer bu konuda ilgiliyseniz araştırmanızı tavsiye ederiz.

Furkan Kadir SAZAN {Furkan Kadir SAZAN}

- Bilgisayar Mühendisi - Nam-ı Değer "FKS" - TeknoCops Genel Yayın Yönetmeni - Merdiven Gazetesi Teknoloji ve Sosyal Genel Yayın Yönetmeni - Tasarım ve Grafik Uzmanı - Olduğu Kadar Olmadığı Kader

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir