Kapat

*

İnternet - Güvenlik 156 views 0

Yılın Programcısı Hapse Giriyor!

Henüz daha lisedeyken Yılın Programcısı Ödülü kazanmış olan 21 yaşında bilgisayar bilimlerinde okuyan öğrenci, kaldığı yurt odasından kötü amaçlı bir yazılım satmak suçu ile yargılanıyor. Belki de Yılın Programcısı Hapse Giriyor!

Yargıya intikal etmiş olay cuma günü gerçekleşen duruşmada ele alındı. ABD’de Viginia eyaletinde yer alan James Madison Üniversitesi lisans öğrencisi Zachary Shames, bazı bilgisayarlara izinsiz girişlere yardımcı olma suçunu itiraf etti. İtirafı da mahkeme tarafından kabul edildi. Shames, 2015 yılında üniversitenin dekanlık listesinde kendine bir yer bulmayı başarmıştı fakat şimdi, 10 yıl hapis cezası ile karşı karşıya.

Yılın Programcısı Hapse Giriyor!

Shames, Limitless Logger adını taşıyan bir keylogger programı yardımıyla 3.000 kopya üretmek ve satmak ile suçlandı. Bu kopyaların, en az 16.000 makineye giriş yaptığı tespit edildi.

Shames, ilk başta hacker forumlarına katılarak 25 dolarlık keylogger yazılımını tanıttı. Yazılım, kurbanın bilgisayarına yüklendikten sonra tüm özel şifreleri ve birçok hassas verileri kaydediyordu. Bunun yanında yazılım, kendisini bir şekilde şifreleyip büyük oranda antivirüs programlarından gizleniyordu.

The Register tarafından ele geçirilmiş kayıtlara göre Shames, kendi adına kayıtlı olan bir PayPal hesabından yakalandı. Her şeyi hesaplayan Shames unuttuğu küçük detayla yakalandı.

Shames için kesin karar 16 Haziran tarihinde verilecek…

Furkan Kadir SAZAN {Furkan Kadir SAZAN}

- Bilgisayar Mühendisi - Nam-ı Değer "FKS" - TeknoCops Genel Yayın Yönetmeni - Merdiven Gazetesi Teknoloji ve Sosyal Genel Yayın Yönetmeni - Tasarım ve Grafik Uzmanı - Olduğu Kadar Olmadığı Kader

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir