Kapat

*

Sosyal Yaşam 108 views 0

Yumurtanın Faydaları ve Etkileri

Fakat günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar yumurtada bulunan kolesterolün kötü kolesterolü artırmadığı ve bunun aksine iyi kolesterolü yükselttiği ortaya çıkmıştır.1 orta boy yumurta yaklaşık 186mg kolesterol barındırıyor. Bu miktar sağlıklı bir bireyin 1 günde tüketmesi gereken kolesterol seviyesinin yaklaşık olarak yarısı.Yani günde 1 yumurta tüketmek yüksek kolesterole sebep olmuyorfakat, kolesterolün tehlikeli oranlara çıkmaması için gün boyu tüketmiş olduğumuz yumurta dışındaki yiyeceklere de özveri göstermelisiniz.Yüksek kolesterol sebebiyle düzenli olarak ilaç tüketiyorsanız ve yumurta yeyip yememek arasında tereddütte kalıyorsanız hekiminize başvurabilirsiniz.

Yaklaşık Olarak “Limit yok” sinema filmi kurgusu olan ilacın tepkilerini kendinde bulunduruyor. Buzdolaplarımızdan fazla bulunmayan ve uzman kişilerin ısrarla her gün tüketmemizi söylediği yumurtanın faydaları içerisinden 7 tanesi.

  • Yumurtada, vücudunuzda bulunan kemiklere dirayet kazandıran ve kemik erimesi hastalığını engelleyen kalsiyum çokça bulunur. Ayrıca yumurtada yer alan D vitamini vücuttaki kemik ve dişinizdeki kalsiyumu dengeler.
  • Yumurtada bulunan B vitamini ve Omega 3 yağ asitleri, dinç saçlara, deriye ve güzel tırnakları elde etmenizi sağlar.
  • Yumurtanın içerdiği protein düzeyiyle ünlüdür. Bildiğiniz üzere de kas yaparken proteine gereklilik duyarsınız.
  • Yumurtada olan kolin adlı madde beyninizin büyümesini ve gelişmesini sağlar. Kolin keza, düşünce, hızlı düşünmeyi ve zekayı da geliştirilerek pratik zekanızı artırır.
  • Yumurtada birçok antioksidan, vitaminler ve mineral bulunur. (E) vitamini, folik asit ve selenyum bunlardan bazıları.
  • Yumurta içinde barındırılan lutein ve zeaksantin anti oksidanları katarakt oluşumu riskini azaltır.
  • Yumurta tükettiğinizde tok hissedersiniz ancak bu da abur cubur yemenizi engeller.

 

Emre Özer {Emre Özer}

Bilgisayar Mühendisi , Seo Uzmanı ve Veritabanı Uzmanı. Back-End Developer Oyun oynamayı sevmiyorum aslında sadece her nesnedeki kod parçasına aşığım...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir